Çölyak Hastalığı şüphesi var bende.Doktorum Ig A testi yaptırmamı önerdi.Ig A testi ve Çölyak Hastalığı hakkında bilgi verirmisiniz?

Tahlil.com Cevabı : Çölyak Hastalığı yetişkinlerde ishal, şişkinlik ve kilo kaybı gibi şikayetlerle görülür.Çölyak hastalığı, kişinin elastik protein glutenine gösterdiği tolerans bozukluğu nedeniyle oluşan kronik bir ince bağırsak hastalığıdır. Gluten,bir çok gıdada bulunabilir.Bu gıdalara örnek olarak:n buğday, çavdar ya da arpa gibi tahıllar verilebilir. Çölyak hastalığı, alerji ve oto-immun hastalıkların bir bileşimi olarak değerlendirilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta, glutene karşı oluşan antikorlara ilave olarak, doku transglutaminazına karşı, vücudun kendi dokusunu hedefleyen belli oto-antikorların oluştuğu da gözlenir.Çölyak hastalığından şüphelenilen durumlarda, ön teşhis için esas olarak antikor testi yapılır.Ig A testi de bu tür bir testdir. Çölyak hastalığında IgA eksikliği görülür.Ancak total IgA düzeyi de tanıda önemlidir.