Değerlerdeki Düşme Ve Çıkma Sebebi

Merhaba daha öncede yazmıştım kızımın topuk kanı testleri 3.0 3.8 5.9 şeklinde çıkmıştı Marmara üniversitesi hastanesine çağrıldk orda iki gün arayla damar yolundan kan alınıp fenilanin bakıldı ve 4.7 3.6 çıktı düşüp cikmasindaki sebebi nedir damar yolundan kan ile topuk kanı farklı değerler verebiliyormu yada başka hastalerdede test yapmamıza gerek varmıdır ben ve esimdende alındı eşimin 1.7 benim 2.6 çıktı kızım geçici pku mudur bize öyle söylendi

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle merhaba Marmara Üniversitesi çocuk hastalıkları metabolizma bölümü çocuğunuzun takip ve gerekirse tedavisi için doğru seçim. Bu hastanede PKU yönünden son derrce deneyimli doktorlar bulunmaktadır.
Bu aşamadan sonra çocuğunuzun tanı, takip ve tedavisine dair size en doğru bilgiyi çocuğunuzun doktorları vermelidir.Burada önemli olan çocuğunuzda fenilalanin düzeyininin şu aşamada 2 ile 6 arası olmasıdır sizin çocuğunuzda da bu değerler içinde devam ediyor değerler ve bu da çok olumlu bir gelişme.Damardan alınan kan tahlilleri daha net sonuçlar verdiğinden klinik takipte bu tahlil kullanılır.Toouktan alınan kan ise daha çok tarama amaçlı yapılır.Son derece donanımlı bir hastanede çocuğunuzun takibi yapılıyor başka bir yerde tahlile şu aşamada gerek yoktur.

Şu aşamada size önerimiz sabırla çocuğunuzun klinik takiplerini izleyip beklemek ve bu konuda çocuğunuzun tanı, takip ve gerekirse tedavisi yönünden en doğru bilgiyi çocuğunuzun doktorlarından öğrenmeniz.Bu aşamada çocuğunuzun takip, muayene gibi bilgilerini uzaktan bizleri  yorumlaması yerine doğrudan doktorundan öğrenmeniz uygun olacaktır.

Şu aşamada değerlerin düşmesi ve 6 nın üstüne çıkmaması çocuğunuzda aktif bir problem olmadığı bilgisini veriyor sizlerin değerleri de normal çıkmış bu da gayet iyi.

Sonuç olarak şu an için endişe verici bir durum çocuğunuz için yok ve hastalığın geçici veya kalıcı olduğu konusu da önümüzdeki süreçte netleşecek ve bu konuda çocuğunuzın doktorları sizi bilgilendirecektir.Şu aşamada doktorunuz bunun geçivş olduğunu belirtiyor ise bu da sevindirici bir gelişmedir.

Sağlıklı günler dileriz.