Pku Teşhisi

Merhabalar hocam kızımın topuk kanı testi ilki 3 ikincisi 3.8 üçüncüsü 5.9 çıkmıştı hastaneye çağrıldk ben ve anneden de kan alındı damar yolundan kizimdanda benim 2.7 annenin 1.7 kizimizda 4.6 ya düşmüş sebebi nedir acaba tekrar artış olur mu herhangi ilaç vs kullanılmadı bayada emmesi yerinde .

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, PKU yönünden, bebeklerden alınan topuk kanından kandaki fenilalanin ölçümü  2 mg/dL üzerinde ise aile en yakın çocuk metabolizma bölümüne yönlendirilir. Metabolizma kliniğinde yapılan tetkiklerinde PKU tanısı alan bebeklerde özellikle de kan değeri 6 mg/dL üzerinde saptanan olgularda tedavi başlanması sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir. Fenilalanin değeri 2-6 mg/dL arasında saptanan bebekler ise tedavisiz şekilde takibe alınmaktadır. Şu aşamada kızınızın değerinin 5.9 dan ilaç kullanılmadan 4.6 ya düşmesi olumlu gelişme. Şu aşamadan sonra çocuğunuzun PKU yönünden takibi, değerlendirilmesi çocuk metabolizma doktorlarının kontrolünde olacaktır. 6 ve üstü değerlerde tedavi gündeme gelecektir.Bu süreçte takipler devam edecektir.
Bu aşamadan sonra Kızınızın PKU yönünden durumunun değerlendirilmesi,  diyet ve tedavi yönünden yönlendirilmesi konusunda en doğru bilgiyi  çcuk metabolizma doktorları vermelidir. Kızınıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.