Direkt bilirübin ve CPK yüksekliği var.

Merhabalar 27 yaşında bir kız çocuk annesiyim ayaklarımda ve ellerimde ignelenme mevcuttur bi aydır bunun için emg çekilecek karaciğer degerleri icin dahiliye doktoru bi sorun görmedi ama acildeki doktor beyler bi gastroenteroloji ye görün dedi sizce karaciğerimde problem var mıdır alkol kullanmıyorum sigara kullaniyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Gördüğümüz anormallikleri sırasıyla iletelim.

1. Direkt bilirübin testiniz  hafif de olsa yüksek 0.70 çıkmış. Bunun 0.35 ve altı olması gerekmekte. Direkt bilirübin yüksekliğinin farklı nedenleri olabilir. İlk olarak akla safra kesesi taşı ve safra yollarındaki sorunlar geliyor.Safra akışında veya taşınmasında bozukluklar bu yüksekliğin sebebi olabilir. Bunun araştırılması için karaciğer ve safra yollarının incelendiği karın ultrason muayenesi gerekebilir. Bu nedenle sizi gastroenterolojiye yönlendirmişler. Yine karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veren AST testi de çok hafif yüksek çıkmış. Bunun nedeni de ultrason muayenesi ile araştırılabilir. Ancak AST yüksekliğiniz minimal sadece 2 puanlık bir yükseklik var.

2. Kayda değer olarak da bazı kan sayım testleriniz yüksek çıkmış. Bunlar sırasıyla kanda alyuvarları gösteren RBC, ayrıca HGB ve HCT testleriniz de yüksek. Ancak bu yükseklik korkutucu bir yükseklik değil. Kan fazlalığı olarak bilinen bir durum. Yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan kişilerde de görülebilir. Birkaç hafta sonra kan sayım testi tekrarlanabilir. Bu değerler yine yüksek çıkarsa hematoloji doktoruna danışmanızda yarar olabilir.

3. CK diğer adıyla da kreatin kinaz testiniz yüksek çıkmış. 145 den düşük olması gerekirken sizde 322 çıkmış.CK testi yüksekliğinde ilk olarak akla kas hasarları gelir.Kas yaralanmaları, kas iltihapları, bazı enfeksiyonlar bu yüksekliğe sebep olabilir. Ancak tek başına CK yüksekliği ile bir hastalık tanısı koyulmaz.Doktorunuzun size EMG testi istemesi de muhtemelen kaslarınızla ilgili bir sorun olup olmadığını araştırmak içindir. EMG testi bu konuda bilgi verecektir. İğnelenme şikayetleriniz de bu nedenlere bağlı olabilir.

Sağlıklı günler diliyoruz size, geçmiş olsun.