Doktor gizli şeker var dedi? ailemde şeker hastası vs. de yok..acaba potansiyel şeker hastasımıyım?

 40 yaşındayım ve ideal kilomdayım..tahlillerimde Homa-ir indeksi 1.67 (referans 1.03-1.23) Glukoz 90 (74-106) insulin 7.5 (2.6-24.9) olarak çıktı.Doktor gizli şeker var dedi? ailemde şeker hastası vs. de yok..acaba potansiyel şeker hastasımıyım?

Tahlil.com Cevabı : HOMA testinizin yüksek çıkması insülin direnci yönünde bilgi veriyor.Ancak tek başına bu değerle de bir tanı koyulamaz.Kısa vadede varsa fazla kilolarınız, kilo vermeniz mümkünse düzenli egzersiz yapmanız ve öğünlerinize dikkat etmeniz size faydalı olacaktır.Endokrinoloji bölümünde takiplerinizi sürdürmenizde yarar var.