Doktorum annemde böbrek raahatsızlığı olduğunu söylediler ?

Doktorum annemde böbrek raahatsızlığı olduğunu söylediler annem 42 yaşında sintigrafi çekildi aşağıdaki sonuçları aldık yorumlarınızı bekliyorumBulgular : Her iki böbrek normal anatomik lokalizasyonda ve pozisyonda izlenmiştir.Sol böbrek boyutları normale göre hafifçe büyük olarak izlenmekte olup bu böbrek parankiminin hafifçe inceldiği ve parankime ait hidrojen görünümde normal yoğunlukta aktivite tutulumunun izlendiği görülmüştür.Pelvikalisyel sistem gölgeleri belirginleşmiştir.Parankimde skar veya enfeksiyon düşündürecek belirgin bir bulgu izlenmemiştir. Sağ böbrek boyutları normale göre küçülmüş olarak izlenmekte olup kontür düzeni bozulmuştur. Bu böbreğin parankim kalınlığı incelmiş görünümde olup parankime ait heterojen görünümde aktivite tutulumu izlenmiş, orta kısımda ve üst-alt pollerde parankim içerisinde hipoaktif alanlar görülmüştür. Total renal fonksiyonlara katkısı sol böbrek için %65, sağ böbrek için %35 olarak hesaplanmıştır. Yorum : - Solda boyutları hafifçe büyümüş, parankimi hafifçe incelmiş ve pelvikalisyel sisteminde minimal dilastasyon ile uyumlu bulgular izlenen. - Sağda boyutları küçülmüş, parankimi incelmiş, parankime ait heterojen aktivite tutulumu izlenen, orta kısmında üst ve alt pollerde parankimal defektler ile uyumlu alanlar saptanan statik böbrek sintigrafisi. SEVGİLİ DOKTORUM BU BULGULAR NEYİ İFADE EDİYOR

Tahlil.com Cevabı : Sitemizde prensip olarak görüntüleme tetkikleri yorumlanmıyor.Bunları internet ortamında yorumlamayı doğru bulmuyoruz. Ancak özellikle sağ böbrek boyutlarındaki küçülme dikkat çekiyor