Dün dilimde çıkan yara sebebiyle doktora gittim kan tahlili istedi.

Yaşım 22 erkeğim. Dün dilimde çıkan yara sebebiyle doktora gittim kan tahlili istedi. Değerlerim bunlar bazı kan değerleri yüksek gösteriyor sizce sıkıntı var mı bir de vücudumda prostat iltihabı var yaklaşık 1-5.aydır bazı nedenlerden dolayı antibiyotik kullanamadım yakın zamanda başlıcam etkili olmuş olabilir mi sonuçlarda.

Tahlil.com Cevabı :

Kan tahlillerinizi inceledik. Tam kan sayımı diğer adıyla hemogram testi parametreleri ( gönderdiğiniz ekran görüntüsünde en başta olan ve BA ile başlayıp WBC ile biten) testlerin hepsi normal çıkmış. Bu tahlillerde prostatit tanısını düşündüren veya herhangi bir enfeksiyonu düşündüren bulgu yok. Tamamen normal.
Kolesterol ve LDL kolesterol değerleriniz yüksek çıkmış. Kolesterol değeri 249,20 ve LDL kolesterol değeriniz ise 172,32 çıkmış.
LDL kötü kolesreol olarak bilinir ve yüksek değil de düşük olmasını istediğimiz bir tahlildir. Hem kolesterol hem de LDL kolesterolün aynı anda yüksek olması kalp ve damar hastalığı yönünden orta vadede risk altında olacağınızı gösteren bir bulgudur. Hayvansal yağlardan uzak durup diyet ve düzenli egzersiz bu değerleri düşürebilir.
Kalsiyum değeriniz çok hafif derecede yüksek çıkmış. Üst sınır 10 iken 10,1 çıkmış. Bu dikkate alınmayacak kadar bir yükseklik. Bu sonucu normal olarak kabul edebiliriz.Ferritin değeriniz de normal çıkmış. Bu test vücudumuzdaki demir depolarının yeterli olup olmadığı konusunda bilgi verir. Bu sonuç da vücudunuzda yeterli demir deposu olduğunu gösteriyor. Son olarak Anti Peroksidaz Antikor kısa adıyla da Anti TPO testiniz normal çıkmış. Bu testin yüksek çıkması bazı tiroid bezi hastalıklarında görülür. Sizde olması gerektiği gibi normal çıkmış. Yani bir sorun görülmüyor.
IG M değerinizde normal çıkmış.
Belirttiğiniz sonuçlar prostatit olarak da bilinen prostat iltihabı ile ilgili bir bilgi vermiyor ve direkt olarak da ilişkili değil. Prostatit iltihabında, idrar kültürü testi, PSA gibi prostat tahlilleri ve ultrason muayenesi de fikir verecektir. Buna göre de doktorunuz tedavinizi fizik muayene bulguları ile birlikte değerlendirme yaptıktan sonra planlayacaktır.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz.