DVT İhtimali ve Ultrason Muayenesi

Merhabalar, 6-7 yıl kadar dienille doğum kontrol hapı kullandım. Ocak sonunda ara verdim ve şimdi ilaca başlamak için adet söktürücü içiyorum. Son 3 gündür sol baldırımda kas ağrısı gibi bi ağrı olduğu için dvt veya pıhtı ihtimalinden korkup sol bacağıma ultrason çektirdim ve ultrason temiz çıktı. Son zamanlarda ters bir hareket yapmadım. Doktorum ultrason temiz gerek yok başka tahlile dedi ama içim rahat etmiyor. Baldırımda kırmızılık veya şişme yok, ayağımı ileri geri yapınca veya esnetirken de bi acı hissetmiyorum, yürürken biraz orada ağırlık varmış gibi hissiyat var sanki hamlık ağrısı gibi ama hamlık ağrısı yapacak bir hareket de yapmadım. İnternette hiç semptom göstermeyen dvt vakaları gördüm ve sadece ultrasonun yeterli olacağından şüpheliyim. Size farklı sebeplerle 15 mayıs, 5 haziran ve 1 temmuzda yaptırdığım tahlilleri de gönderiyorum belki bakmak gereken başka tahlilleri de yaptırmış olabilirim diye. Kolestrol ve birçok tahlil mevcut. Ekstra olarak d dimer tahlili yaptırmayı da düşünüyorum. Sigara içmiyorum, ailemde de ciddi bi sağlık sorunu yaşayan yok.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle sizi DVT yani derin ven trombozu risk faktörleri yönünden bilgilendirmek isterim. Kanser, kalp hastalığı, sigara içmek, fazla kilolu olmak, doğum kontrol veya hormon ilaçları kullanmak DVT'nin diğer nedenlerinden sayılabilir.Siz de doğum kontrol hapı kullanmanız sebebiyle risk altında olduğunuzu düşünüyorsunuz.
Bu nedenle ultrason tahlili yaptırmışsınız. Bu doğru bir tahlil yöntemi. Öncelikle DVT tanısının koyulması için bir Kalp Damar Cerrahına muayene olmak gerekmektedir. Ancak DVT de şişlik olması beklenir ancak sizde yokmuş.Muayene ile birlikte DVT yönünden incelenecek  bacak toplar damarlarının renkli Doppler Ultrason'da damar içindeki pıhtının görüntülenmesi ile kesin tanı koyulur yani ultrason muaynesi DVT tanısında en önemli tahlildir bu da sizde temiz çıktığına göre DVT yönünden bir endişeniz olmasın.Ultrason muayenesi tanıda yeterlidir.Bacağınızdaki ağrı için bir ortopedi uzmanına danışmanız da uygun olabilir.

Gelelim tahlil sonuçlarınızın değerlendirilmesine, kolesterol değeriniz normal, LDL ( KÖTÜ KOLESTEROL) ve HDL (İYİ KOLESTEROL) değerleriniz normal. Ancak böbrek fonksiyonlarınızı ölçen testlerde referans dışı bulgular var. Üre değeri 43 üst sınırken 47 çıkmış.Kreatin değeriniz ise 0.95 üst sınırken 0.99 çımış.Bu testlere paralel olarak da EGFR testinin 90 ve üstünde olması gerekirken 80 çıkmış. Bu 3 testteki normal dışı değerlerin araştırılması gerekebilir. Her ne kadar normal değerlerde minimal bir sapma olsa da böbrek fonksiyonlarınızın değerlendirilmesi  için tercihen bir nefroloji uzmanı ve/veya üroloji uzmanına muayene olmanızda yarar var görüşündeyim.Bunlar dışında tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir sorun görülmüyor.

Sağlıklı günler dileriz.