factor v eksikliği var

ende factor v eksikliği var ve ben bununla ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim iki kere idrarım kan şeklinde geldi ve taze donmuş plazma takıp eve yolladılar ve daha fazla neyle karşılaşıcağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Tahlil.com Cevabı : Kan pıhtılaşmasını sağlayan 12 faktörden biri olan faktör 5 eksikliği olan hastalarda kanamaya bir eğilim olabilir.Faktör 5 eksikliği, kanda pıhtılaşmayı sağlayan, kanın plazma kısmında bulunan, protein tabiatındaki maddelerin doğuştan itibaren ya hiç olmaması, ya eksik olması, ya da fonksiyonlarının bozuk olmasıyla ortaya çıkan bir kanama hastalığıdır.