Glukoz 148 sgot 315 sgpt 759 gamma gt 169 billirubin direkt 0.44 bu sonuçlara göre insülin kullanmalı mıyım?

Öncelikle kolay gelsin. babam bundan 2ay önce kasık fıtığı ameliyatı oldu. ameliyat sırasında şeker hastalığı çıktı şuan glukoz 148 sgot 315 sgpt 759 gamma gt 169 billirubin direkt 0.44 . bu sonuçlara göre doktoru karaciğerinde bi sorun oldugunu söyledi.ama bi teşhis koyamadı sizce sorun ne ve neden kaynaklanıyor kötü sonuçları olurmu ne yapmak gerekli bi çözüm sunarsanız sevinirim. bu arada doktoru insülin kullanmasını söyledi şekeri çok yüksek değil bu durumda kullanması gerekli mi?faydası olur mu?

Tahlil.com Cevabı : Tahlil sonuçlarını incelediğimde babanızda bir karaciğer problemi olduğu anlaşılıyor.Özellikle SGPT değeri oldukça yüksek.Biran önce bir karaciğer ultrasonu çekilmeli be bir gastroenteroloji uzmanının da görüşü alınmalı.İnsülin genellikle kontrolü zor olan şeker yüksekliklerinde tercih edilir.Bu konuda da gerekirse hba1c gibi diğer tahlillerin de incelenmesiyle bir endokrinoloji uzmanı karar vermelidir.