Hematoloji testimde Monosit ve CK(CPK) değerlerim yüksek çıktı.CPK (kreatin kinaz) yüksekliği neden olur?

Hematoloji tetkikimde mo# degerim 030-082 arasinda olmasi lazimken 0-96 ve biyokimya degerlerimde ise CK degerm 0-171 olmasi gerekirken 1204 olmus hocam ne demek oluyor bu bana aciklarmisiniz simdiden tesekkurler hocam.

Tahlil.com Cevabı : Monosit yüksekliğinizi önemli bulmuyorum.Ancak CK yani CPK değeriniz oldukça yüksek.CPK kaslarda yıkım sonrası yüksek çıkabilir.Ağır egzersiz sonrası,travmalar sonrası,ameliyat sonrası dönemlerde,kalp krizi sonrası,muskuler distrofi denilen bir hastalıkta,kalçadan yapılan enjeksiyonlardan sonra,yanıklardan sonra yüksek çıkabilir.Az da olsa başka nedenlerle de CPK(CK) yüksekliği görülmektedir.Bu nedenlerin araştırılması için bir dahiliye uzmanına danışmalısınız.