Kreatin Kinaz(ck) (cpk) yüksekliği nedir? CK testim yüksek çıktı?

18 yaşındayım.Kan tahlilimde CK (Kreatin Kinaz)(CPK) testi yüksekliği çıktı.Düzenli spor yapıyorum, vücut çalışıyorum.Tahlilden bir gün önce spor salonunda çalışmıştım. Yorumunuz nedir?

Tahlil.com Cevabı : CK testi, ağır egzersiz sonrası yüksek çıkabilmektedir.Özellikle CK sonucunun sağlıklı çıkması yönünden bu test çalışılmadan 1-2 gün önce ağır spor yapmamanı öneririz.CK Tahlili ile ilgili aşağıda detaylı bilgi bulabilirsinCK Testi ve CK Yüksekliği

k**** :

ben 40 yaşında bir bayanım.22.10.2012 tarihinde troid ve böbrekler için yaptırdığım biyokimya,hemotoloji tam idrar tahlilimde tüm sonuçlar iyi çıktı. dahiliye doktoru benimle ilgili bir probleniniz yok dedi. ama ggt sonucu aşağıdaki şekilde benim kafama takıldı.ggt:111 nd:9-36alt :28 nd:0-45ast :27 nd:0-35triglesid: 64 nd:0-150hdl:154 nd:35-70tsh:0.4973 nd:0,35-4.94

Cevap:

GGT yüksekliği ilk olarak akla, aşırı alkol kullanımı, kilo fazlalığı ve karaciğer yağlanması gibi olasılıkları akla getiriyor.Ultrason muayenesi ile karaciğerin incelenmesi detaylı bilgi verecektir.GGT yüksekliğine dair aşağıda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.http://tahlil.com/ggt-nedir-ggt-yuksekligi-neden-gorulur/

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.