Hiv testi sonuçları yorumu

Hocam ben daha önceden yazmıştim bir kişi ile iki kere şüpheli ilişki yaşadım ilk iliskiden 100 gün ikinceden ise 85 gün geçtikten sonra 24.04.2023tarinde özel bır hastanede hiv testi yaptım değer 0.9 sınırda dediler . birgün sonra ise egitim araştırma Hastanesi'nde enfeksiyon hastalıkları dokturuna anlattim tekrar test yaptıAnti Hbs 92.64 pozitif Anti hcv 0.43 negatif Anti hiv 0.429 negatifVDRL-RPR 0.095 negatif.Bu sonuçlar çıktı ama eğitim hastanesi nde ki kanı sabah 9.30 da verdim sonuç 4 de çıktı makinalar bozulmuş geç çıktı sonuç makina bozulmasından dolayı yanlış sonuç cikarmi bilgilendirirseniz sevinirim.diye yazmıştım hocam bazı enfeksiyon hastalıkları doktorlari 1 yıla kadar takibi gerek diyor bazıları 6. Ayda diyor . Hocam şuan bende kuru öksürük var bir haftadır.bogazim şişti bende 4 . Ayda ilk yaptığım test sınırda diyen özel hastaneye gidip tekrar anti hiv, hcv, vdrl-rpr, hepatit b testlerini tekrar yaptırdım.hepsi negatif çıktı.4. aydan sonra bu sonuçlarin pozitife dönme olasılığı çok mu hocam detaylı bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin.

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçlarınızı teker teker inceledim. Test sonuçlarınızda hiç bir enfeksiyon bulgusu yok, tertemiz. Anti HBS testiniz pozitif ( Anti Hbs 92.64 ) bu da iyi bir şey Hepatit B enfeksiyonuna karşı bağışıklığınız olduğunu gösteriyor.
Belirttiğiniz test sonuçları da zaten 1-2 saatte rapor edilen sonuçlar değildir. Yani sabah 9.30 da verdiğimiz testin sonucunun öğleden sonra saat 4:00 da çıkması da olağandır.
Hastanelerde laboratuvar sonuçlarıı uzman doktorununun sonuçları inceleyip onaylaması ile rapor edilir. Sizin sonuçlarınızı da diğer tüm sonuçlar da olduğu gibi uzman doktorlar kontrol edip onaylamıştır.Yani makina bozuldu diye asla yanlış bir sonuç rapor edilmez. Bu tür bir şüphe olduğunda testler uzman doktor tarafından gerek görüldüğünde tekrar edilir ve gerekli kontrolden sonra onaylanır.
İlişkiden 4 ay sonra negatif çıkan bir sonucun pozitife dönmesi gibi bir durum da asla olamaz.
İçiniz rahat olsun, sonuçlarınız tamamen normal. Bir daha da test yaptırmanıza yeni bir korunmasız ilişki kurmadıkça asla gerek yok. Kafanızdan HIV endişesini tam olarak atın lütfen.

Sağlıklı günler dilerim.