LUC % değeri dün 7,4, bugünde 4,2 çıktı. normal değerleri 0-4 arası imiş.. geçen senede 7,1 ve bir kaç gün sonra yapılan tahlilde 5,8 çıkmıştı. bu ne anlama geliyor

iyi günler.. oğlumuzun genel muayenesinde kan tahlilleri yapıldı ve hemotolojinin görmesi önerildi. LUC% değeri dün 7,4, bugünde 4,2 çıktı. normal değerleri 0-4 arası imiş.. geçen senede 7,1 ve bir kaç gün sonra yapılan tahlilde 5,8 çıkmıştı. bu ne anlama geliyor iyi günler

Tahlil.com Cevabı : Merhabalar, öncelikle LUC değerinde bir günde bu kadar oynama olması olağan değil.7,4 çıkan LUC değeri bir gün sonra 4,2 çıkmış.Bu çok olağan değil.Başka bir laboratuvarda bunu teyid edebilirsiniz.Ancak bu değerler panik olmanızı gerektirmiyor.
Tek başına LUC değerindeki hafif oynamalar hele çocuğunuzda klinik bir şikayet yoksa sizi korkutmasın.

LUC % : Large Unstained Cell yüzdesi olarak da bilinir.Bir diğer ifadeyle büyük boyanmamış hücreler olarak da ifade edilir.
Ancak tek başına bir hastalık tanısı asla koydurmaz.

LUC değerinde artış,

- Aspergilloz gibi mantar enfeksiyonları

- Lösemi

- Enflamasyon

- Kronik böbrek yetmezliği

-AİDS gibi durumlarda yüksek olabilir.

Ancak belirttiğiniz değerler böyle bir şey, hele çocuğunuz için bu tür bir şüphe uyandırmıyor.

Bizim önerimiz bu sonucu çok kafaya takmayın, mümkünse başka bir laboratuvarda testi tekrar ettirin.
Hematolojiye gidebilirsiniz tabii tedbiren ama biz ciddi bir problem olmadığını düşünüyoruz.İçiniz rahat olsun.
Geçmiş olsun.