Kan tahlilinde LUC% yüksekliği lösemi anlamına gelir mi?

İyi akşamlar 10 yaşında oğlum epilepsi nedeniyle convulex şurup kullanıyor. Bu nedenlede PLT Sİ DÜŞÜK çıkıyor. Dün hemoyolojiye gittik tahlil ve perfetik yaymaya baktılar.. sonuçlar normal yaymada büyük hücreler var ama enfeksiyon kaynaklı olabilir dediler.. onkolojilik bir durum yaymada görünmüyor dediler. Tahlilleri sizde incelermisiniz.. özellikle LUC% yüksekliği lösemi anlamına gelirmi..

Tahlil.com Cevabı : Merhaba çocuğunuza ait tahlilleri inceledik.Öncelikle gördüğümüz normal olmayan tahlilleri belirtelim.
D vitamini eksikliği var bu yönde bir tedavi planlanabilir.
TSH değerindeki yükseklik de hipotiroidi gibi bir tiroid bezi hastalığının habercisi olabilir.Bu yönde de çocuk endokrinolojisi bölümünce değerlendirilmesi gerekebilir.
Ayrıca ürik asit değeri de yüksek. Et ve protein tüketimi yüksek olabilir çocuğunuzun.Kilo problemi de var mı.Çocuk endokrinolojisi doktoru bu yönde de araştırma yapabilir.
PLT değerinde korkutucu bir düşüklük yok.Bu yönde içiniz rahat olsun.
Gelelim LUC değerine, LUC Large Unstained Cell yüzdesi olarak da bilinir.Bir diğer ifadeyle büyük boyanmamış hücreler olarak da ifade edilir.
Ancak tek başına bir hastalık tanısı asla koydurmaz.
Ancak LUC yüksekliği tek başına asla lösemi tanısı koydurmaz.Zaten periferik yayma bu konuda en güvenilir testlerden biridir bu da normal çıkmış.
Kanser yönünden bir bulgu düşündürmüyor sonucunuz içiniz rahat etsin.
Evet LUC değeri inflamasyon, yani enfeksiyon gibi durumlarda yüksek çıkabilir.
Geçmiş olsun.