plt değerinin düşüşünü nasıl engelleyebiliriz

slm. iyi çalışmalar. eşimde 2 yıl önce gebelikden dolayı plt değerleri 70.000 lere kadar düştü ve doğum esnasında trombosit desteği ile doğumu gerçekleşti. eşim şuan gebe ve plt değerleri tekrardan düşüşe geçti. şuanda 146.000 de ve doğumuna 7,5 ay var, plt değerinin düşüşünü nasıl engelleyebiliriz

Tahlil.com Cevabı : Gebelikte platelet düşmesi çeşitli sebeplerle olabilir.Şu anki 146.000 değeri oldukça normal. Ancak 50.000 altına düştüğünde yapılacak tedaviler vardır. platelet düşüşünü engellemek için sizin yapabileceğiniz birşey yoktur. Zaten hamile olmasından dolayı kullanması gereken ilaçları doktor önerisi ile kullanması gereklidir. Kadın doğum ve hematoloji uzmanlarının takibi gereklidir. Geçmiş olsun.