RA (ROMATOİD ARTRİT )hastasiyim ayağımda ağrı sonucunda emar çektirdim kemik iliği ödemi olduğu söylendi yürüyemiyorum tedavisi var mı neler yapılabilir?

RA (ROMATOİD artrir)hastasiyim ayağımda ağrı sonucunda emar çektirdim kemik iliği ödemi olduğu söylendi yürüyemiyorum tedavisi var mı neler yapılabilir?RA ile bağlantılı mi tahlil sonucunda paylaşıyorum değerlerimde sorun var mı? Çok teşekkür ederim şimdiden.

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun.CRP ve RF değerleriniz yüksek çıkmış. Özellikle RF değerinizde kayda değer bir yükseklik var.Bu da Romatoid Artrit ile uyumlu.
RA, kronik bir hastalıktır.Sistemleri de tutabilir. Bu nedenle deri, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları gibi bir çok organı tutabilir.
Ayrıca romatoid artrit ve  romatoid artrit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kemiklerini zayıflatan ve kırılmaya daha yatkın bir hale getiren bir durum olan osteoporoz riskini artırabilir.
Kemik iliği tutulumu da RA ile ilgili olabilir. Düzenli olarak tercihen bir üniversite hastanesinin romatoloji bölümünde muayene olmanızı öneriyoruz.