Saç dökülme şikayetim var.Bayanım.Cildiye uzmanının istediği tahlilleri inceler misiniz?

Soru:Aşırı saç dökülmem vardı ve dermatoloji uzmanına gittim tahlil istedii istediği tahlilleri yaptırdımmm önceden demir eksikliğim vardıı ondan şüphelendim.Tahlil sonuçlarımı inceler misiniz? Folik asit:3,59 ve HCT:35 ve HGB:12,3,LIC%:2.2(NORMAL DEĞER 0 – 2.0) ve Demir:152

Tahlil.com Cevabı : Folik asit değerleriniz alt sınırda, ilaç kullanmanızı öneririm. Ayrıca saç dökülmesi varsa vitamin D- çinko düzeyleri de bakılırsa iyi olur.
Demiriniz iyi sınırlarda, nerden mi anladım LIC değeriniz yüksek.
LIC yani liver iron concentration, karaciğer demir konsantrasyonu olup değişen demir dengesinin ve total vücut demir depolarının en mükemmel göstergelerinden biridir ve sizde yüksek bile. Hemotokrit kanın şekilli elemanlarının yüzdesidir. Aslında sizin değerinizin normal olduğunu düşünüyorum,
Kabaca hemoglobinin 3 katıdır, hemoglobininiz 12.3 olduğuna göre beklenen hemotokrit değeriniz %36.9 gibi görülüyor ve kansızlık olmadığını düşündürüyor.