Smear testinde CIN 1 ne demektir..

mart ayında hamileliğimin 5.haftasında olduğumu öğrendim doktor smear testi yaptı ve sonuçları aldığımda tanıda yazan şunlardı gardnerella enfeksiyonu,CIN1, 1 adet yayma ve biopsi önerilir yazılı bu durumun gebeliğme sakıncaları nelerdir

Tahlil.com Cevabı : CİN1 hafif derece servikal intraepitelyal neoplazi anlamına gelir ve bethesta sistemi ile düşük derece skuamoz intarepitelyal lezyon anlamına gelen LSİL ( LGSİL ) ile eş anlamdadır.Anormal smear testlerinin %2 sini cin 1 oluşturmaktadır. Smear testinde cin 1 saptanan hastalara daha sonra kolposkopi altında biopsi uygulandığında %70 oranında CIN 1, %12-18 inde CIN 2 veya 3 ve çok nadiren de olsa rahim ağzı kanseri görülür.CİN 1 tanısı tanısı konan kadınların %75-85 inde rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli HPV tiplerine rastlanır. Ancak menopozda ve menopz sonras olan hastalarda HPV pozitiflik oranı daha düşüktür çünkü HPV gençlerde daha sık görülen ve gençlerde daha çok rahim ağzı kanseri yapabilen bir virüs tür .CİN 1 saptanan hastalarda yüksek oranda HPV pozitifliği nedeniyle mutlaka kolposkopik biopsi önerilmektedir. HPV tipini belirlemek için HPV testi yani HPV tipleme de yapılması doğru olmaktadır.