Yaptırdığım smear testi sonucum şöyledir

merhaba yaptırdığım smear testi sonucum şöyledir mikroskopi : epitelyal hücre anormallikleri TANI: ASC-US AYRICA ENDOSERVİKAL TRANSFORMASYON ZON KOMPONENTİ MEVCUTTUR DİYOR YORUMLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM..

Tahlil.com Cevabı : ASC-US (Atypical squamous cells of undetermined significance - Önemi belirlenemeyen atipik yassı hücreler): Burada rahim ağzında bazı hücresel değişiklikler gözlenir ancak bu değişikliklerin önemi tam olarak belli değildir. Burada rahim ağzında kanser saptanma riski 1000’de 1-2’dir. ASC-US varlığında 3 yaklaşım seçeneğinden herhangi biri uygulanabilir; 1)PAP testi 6 ve 12 ay sonra tekrarlanabilir; bu yapılan tekrar smearların herhangi birinde ASC-US veya başka anormal bir sonuç gelir ise kolposkopi yapılır; 2) Kolposkopi adı verilen bir büyüteç ile rahim ağzına büyütülerek bakılabilir ve gerek görülür ise kolposkopi eşliğinde biopsi yapılabilir; 3)HPV tiplemesi yapılır ve yüksek riskli HPV (16, 18, 31, 33, 51 vs.) tipi varsa kolposkopi yapılır.