Supheli iliskiden 3 hafta sonra combo hiv testi yaptirdim yeterli midir..

Supheli iliskiden 3 hafta sonra combo hiv testi yaptirdim. Laboratuvara testin icerigindr p24 testi olup olmadigini sordum. Kitin uzerinde p24 var yaziyor dediler. Bana verdikleri tek sonuc anti hiv elisa 0.36 seklinde. Bu yeterlimidir? Tesekkurler

Tahlil.com Cevabı : HIV erken tanısı için şüpheli temastan en erken 10 gün sonra p24 testi(HIV combo içinde var, sadece p24) yaptırılması, negatif ise sorun yoktur, HIV RNA testi de 10. günde pozitifleşebilir ama 1. ayda bakıldığında %100'e yakın doğru sonuç verir. 3. aydan önce Anti-HIV baktırıldığında yalancı negatiflik olabilir, tavsiye edilmez, Dünya Sağlık Örgütü şüpheli ilişki varsa ve testler negatif olsa dahi 6. ayd test tekrarı önermektedir, bu nedenle p24 veya HIV RNA testiniz negatif olsa dahi 6. ayda tekrar Anti-HIV çalışılmasını öneririz..