Tahlil Sonuçlarımda Tehlikeli Bir Durum Var Mı?

Merhaba tahlil sonuçlarımı yorumlayabilir misiniz? 31 yaşında kadınım. İdeal kilomun 30 kilo üstündeyim ancak 1 aydan fazla bir süredir hem diyetisyenle çalışıyorum hem de spor yapıyorum. 5 kilo kaybettim bu süreçte. Daha önce herhangi bir kronik hastalık teşhisi almadım. Kullandığım bir ilaç da yok.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Kilonuzun yüksek olduğunu ifade ediyorsunuz. Sırasıyla gördüğümüz anormallikleri belirtelim.

1.Ürik asit değeriniz 8.2 çıkmış. Bu değer yüksek ve ilaç tedavisi gerektirebilir. Ürik asit yüksekliği gut hastalığı,  obezite, diyabet ve hipertansiyon durumlarında yükselir. Muhtemelen sizde de kilo fazlalığınız sebebiyle yüksek. Şu aşamada bol su tüketin, şekerli gıdalardan uzak durun ve olabildiğinde egzersiz yaoın. C vitamini de kullanmanız düşürmede işe yarayabilir. Ama daha önemlisi bu konuda tedavi olmanız gerekebilir.

2. CRP değerinizde hafif bir yükseklik var. 6.77 çıkmış üst sınır 5 iken. Açıkçası kayda değer bir yükseklik değil. Ancak obezite bunun artışını tetiklemiş olabilir. Basit bir enfeksiyon sonrası da bu kadar hafif bir yükseklik olabilir.

3.Glikolize hemoglobin  (HbA1C) testiniz de yüksek.Bu tahlil, kan glukoz seviyesine ilişkin son 3 aylık ortalama düzey hakkında bilgi verir. Sizde yüksek çıkmış. Şeker hastalığının habercisi olabilir. Zaten kilo fazlalığınız da şeker hastalığı için bir risk faktörüdür. Sonucunuz prediyabet lehine yani şeker hastalığı öncesi evreyi ifade ediyor. Ancak prediyabet zamanında tedavi ve kilo vermek, düzenli egzersiz gibi yaşam alışkanlıklarındaki değişikliklerle önlenebilir.

4. Ferritin testiniz de  31 ile biraz düşük çıkmış. Bunun en azından 50 hatta 70 ve üstüne çıkarmak gerekir. Ferritin vücudumuzdaki demir depoları hakkında bilgi verir. Bu değerin istenen seviyede olmaması demir eksikliğiniz bir habercisi olabilir.

Sonuç olaraj tahlillerinizi incelediğimizde kilo fazlalığının sebep olabildiği şeker hastalığı ve ürük asit yüksekliği yönünden  tehdit altındasınız. HbA1C yüksekliği de şeker hastalığı yönünden riskinizi açıklıyor. Bu nedenle ilk aşamada tercihen bir endokrinoloji uzmanı veya dahiliye uzmanına başvurmanız ve prediyabet yönünden değerlendirilmeniz gerekiyor. Spor yapmaya aynen devam edin ancak ilaç kullanmanız gerekebilir. Sadece diyetisten yeterli olmayabilir hastalık riskiniz yönünden sizi takip eden tercihen bir endokrinoloji uzmanı doktor da olmalı.

Diğer tahlillerinizde ise kayda değer bir problem görülmüyor.

Sağlıklı günler dileriz.