Tahlil sonucunda ferritin ve demir eksikliği

Hocam merhaba çarpıntı, üşüme şikayeti ile doktora başvurdum kalple ilgili sorun olmadığı söylendi kan tahlillerim sonucunda demir ve ferritin özellikle oldukça düşük seviyede çıktı, buna göre ne yapmam gerekiyor , çarpıntım hala devam ediyor yorumlarsanız sevinirim iyi çalışmalar

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle geçmiş  olsun. Gönderdiğiniz sonuçları inceledim. Evet ferritin ve demir değerleriniz çok düşük. Ferritin değeriniz 3.6 çıkmış. Normal değerlerin alt sınırı ise 11. Aynı şekilde demir değeriniz de çok düşük. Alt sınır 60 iken 36 çıkmış o da.
Ferritin  Ferritin vücudumuzdaki demir depoları hakkında bilgi verir. Ferritin değerinin bu kadar düşük olması haliyle vücutta demirin depolanmadığını gösterir. Doğal olarak buna bağlı olarak da denir değeri de düşük.
Bu durumun düzelmesi için doktorunuzun size uzun soluklu bir demir tedavisi planlaması gerekiyor. Tahlil sonuçlarınıza göre vucudunuzda demir eksikliği var. Bu durumda demir eksikliği anemisini tetikleyecektir. Çarpıntı ve üşünm şikayetleriniz de muhtemelen bu duruma bağlı gözüküyor.
Sizdeki ferritin ve demir eksikliğinin nedeninin de araştırılması uygun olacaktır.
Olası nedenler ise; aşırı miktarda çay tüketimi, düzensiz beslenme alışkanlıkları, kadınlarda ağır ve yoğun geçirilen adet dönemleri, mide veya barsaklarda olabilen çeşitli hastalıklar olabilir.
Muhtemelen bu düşük ferritin ve demir değerlerinin nereden kaynaklandığına dair doktorunuz gerekli incelemelerde bulunacak ve bazı tahliller isteyecektir.
Bu yönde bir dahiliye ve/veya hematoloji uzmanına öncelikle başvurmanızda yarar var.
Ayrıca demir içeren bazı gıdaları tüketmeye özen gösterin, sakad ad türleri, kuru üzüm, pekmez gibi gıdalar ilk seçenekler olabilir. Ayrıca yemeklerle birlikte çayı kesinlikle tüketmeyin.
Bunun dışında ilk gönderdiğiniz tahlil raporunda bulunan wbc ve monosit değerlerinde kayda değer olmayan sapmalar var. Bunlar klinik olarak çok anlamlı değil.
Sonuç olarak odaklanmamız gereken ferritin ve demir düşüklüğü. Bu yönde en kısa sürede tedaviniz planlanmalı ve düşüklük nedenlerini araştıran tahlil ve muayeneler yapılmalı,
Çarpıntı şikayetleriniz  devam ederse mutlaka bir kardiyoloji uzmanına da detaylı muayene için başvurmanız gerekir.Başka tahliller de isteyebilir bu yönde doktorunuz.

Sağlıklı günler diliyorum.