Tahlilde biyokimya idrar hormon hemogram normal serolojideRF:324 (0-15) çıktı Sedim-CRP normal.Sonra CCP:24.792 POZİTİF(>20) Anti ds-DNA 3.410 Neg. ?

Hocamerkek kardeşimin bileklerinde ve dizlerinde ağrı vardı.Tahlilde biyokimya idrar hormon hemogram normal serolojideRF:324 (0-15) çıktı Sedim-CRP normal.Sonra CCP:24.792 POZİTİF(>20) Anti ds-DNA 3.410 Neg. Anti nükleer antikor(ifat) -negatif çıktı bu sonuçları değerlendirirmisiniz.Tedavi gerekirmi

Tahlil.com Cevabı : RF testi yüksek çıkmış kardeşinizinRF Romatoid faktör (RF) testi romattoid  hastalık etkeni olabilen faktörleri araştıran faydalı bir tahlil yöntemidir.Bunlar kanda tespit edilebilen spesifik antikorlardır.CCP testi de pozitif.Romatizmal veya otoimmün bir hastalığı olabilir.İnsan vücudunda RF çeşitli nedenlerle yüksek çıkabilir.RF yüksekliği nedenleri ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.....