Tonsil Ca Geçmişi Olan Babamın Kan Tahlili Ve İlaçlı Tomografi Sonucu

Hocam merhaba. Babam 5 yıl önce toncil ca geçirdi. Opere oldu. 33 kür radyoterapi ve bir kaç kür kemoterapi aldı. Genel durumu yıllardır iyi seyretmekte. 14 gün önce koltuk altında bir kitle çıktı. Ultrason ve ilaçlı tomografi çekildi. Tokluk halinde alınan kan tahlili sonuçlarını da ekliyorum. Hastanın tüm vücudunda aniden gelişen bir egzama bulunmaktadır. Daha önceden egzama geçmişi olmasına rağmen bu sefer tüm vücudunu sarmıştır. Örnek görsel bırakıyorum.Koltukaltı kitlesi için biyopsi alındı. Biyopsi sonucu 3 hafta sonra çıkacak. Kan tahlili sonuçlarını kanser geçmişini de düşünerek yorumlamanızı rica edebilir miyim? Kanseri işaret eden bir durum var mıdır?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba babanızının kan tahlillerini inceledim. Kanseri işaret eden hiç bir durum yok sonuçlarda. LDL kolesterol, kolesterol ve ferritin  testi dışındaki tüm değerler normal. Bunlar da kanser ile direkt ilgili değil. LDL kolesterol değeri 171.7 çıkmış babanızın. LDL kolesterol kötü kolesterol anlamına gelir. Bu değer yüksek çıkmış biz bunun düşük olmasını isteriz. Zira yüksekliği kalp hastalığı riskinin arttığını gösterir kişide. Benzer şekilde kolesterol  da 258.8 çıkmış. Bu da yüksek çıkmış. 200 ün üstü yüksek çıkabilir. Bu yönde düzenli egzersiz, hayvansal yağlar ve kırmızı etten az bir diyet değerleri düşürebilir.
Bazı durumlarda doktorlar kolesterol düşürücü ilaç da verebilmektedir. Bu yönde uygun bir zamanda bir kardiyoloji doktoruna danışabilirsiniz. Zira KONTRASTLI TORAKS BT İNCELEMESİ sonrasında, vasküler yapılarda aterosklerotik değişiklikler izlenmiş. Bu durum damar sertliği olarak da bilinir. Yani damarlarda ateroskleroz, atar damarların iç tabakalarında yağ, kolesterol tarafından oluşmuş plaklar olduğunu düşündürüyor. Ayrıca bu tahlil sonucunda ''KTO kalp lehine hafif artkındır.'' ibaresi de var. Bu da kalpte büyüme olabileceği yönünde bilgi veriyor. Bu nedenle bu yönde bir katdiyoloji muayenesi uygun olacaktır babanızın. Ayrıca ferritin değeri de hafif de olsa düşük çıkmış. Bu da vücuttaki demir depolarının düşük olduğunu ve demir eksikliği olduğu anlamına gelir. Ancak bu durumu kanserle direkt ilişkilendiremeyiz fakat doktorunuz demir eksikliği yönünden babanıza bir tedavi başlayabilir.
Babanızının  koltuk altındaki kitlesi için apse yani enfeksiyon sonrası oluşan bir kitle düşünülmüş. Bu da kanser düşündüren bir durum değil. Zaten biyopsi sonrası bu ortaya çıkacaktır ancak ben bunun kötü huylu bir şey olacağını düşünmüyorum.
Enfeksiyon sonrası vücutta bu tür yaygın alerjik durumlar da olabilir. Bu nedenle yaygın egzema diye belirttiğiniz durum bu apse ile birlikte tetiklenmiş olabilir.

Son olarak yine tomografi sonucunda ''Vertebra korpus köşelerinde küntleşme ve osteofitik-dejeneratif değişiklikler izlendi.'' ibaresi var. Bu da kanser yönünden bir anlam ifade etmiyor.  Temel olarak, osteofitler yaşlanmanın radyolojik bir işaretidi ve ileri yaşta normal bir bulgudur. Özellikle 60 yaşın üstünde oldukça yaygındır. Ancak kanseri işaret eden bir durum değildir.

Sonuç olarak babanızın kalp hastalığı riski  yönünden kardiyolojik muayene olması uygun gözükmekte. Kanseri işaret eden bir bulgu da gönderdiğiniz sonuçlarda gözlenmiyor.