Troid kan testi sonucum nasıl kötü mü?

Kan tahlili yaptırdım ve troid sonucumu göstereceğim. TSH yüksek çıktı.Kötü bisey yok değil mi ben de panil.atakta var o yuzden öğrenmek istedim rica ediyorum.Sağlık ocaginda yaptirdigim kan tahlili troid sonucunu öğrenmek istiyorum çok kötü değil dimi

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle tahlil sonucunuzu değerlendirdik.TSH hormonu değerinizde çok hafif bir yükseklik  var.ancak bu sonucun kötü ve panik olacak bir durum olduğunu söyleyemeyiz.
4.94 üst sınır olan TSH değeriniz 4.95 çıkmış. Minimal bir yükseklikten söz edebiliriz.

Ancak doktorunuz tedbiren de olsa bu çok hafif TSH yüksekliğin,n araştırılması için sizi endokrinoloji doktoruna yönlendirmiş muhtemelen.
Tiroid ultrason muayenesi ve Anti TPO denen ve Hashimato gibi tiroid bezi hastalıklarının tanısında kullanılan tahliller de önermiş.

Doğru da yapmış, kesinlikle acil değil ama tedbiren de olsa bir endokrinoloji doktoruna başvurmanızda yarar var. Hafif de olsa TSH yüksekliği, hipotiroidi sorununuz olabileceğini yönünde yani  tiroid bezinizin yavaş çalışıyor olabileceği yönünde bir işaret verebiliir.Ancak dediğimiz gibi kesinlikle kötü, mağızdan bozucu bir durum yok. Acil değil ama uygun zamanda doktorunuzun tavsiye ettiği ultrason ve Anti TPO tahlilleri yapılabilir. Buna göre de doktorunuz gerek görür ise tedavi planlayabilir.
Bu durumda daha ileri tetkik, muayene  ve tedavi için uygun zamanda endokrinoloji bölümüne veya bir dahiliye doktoruna başvurmanız önerilmektedir.

Geçmiş olsun dileklerimizle,