Herhangi bir troid rahatsızlığım var mı? ( haşimato, hipotroidi vb.)

merhaba eski ve yeni tahlil sonuçlarım aşağıdadır yorumlar mısınız? herhangi bir rahatsızlığım var mı?01.03.2022 sonuçları eski sonuçlarımserbest t3 değer =4.65 referans aralığı (2.50-3.90) 3.38 serbets t4 değer =0.67 1.11tsh değer = 2.658 referans aralığı (0.3400-5.6000) 2.91 anti tpo: 9.8 RA(0-9) tiroglobulin : 38.55 RA(1.15-35)TİROİD US İNCELEME:tiroid bez boyutları olağandır.parankim ekosu hafif heterojendir.troid sol lob posteriorda 5mm çapında kistik nodül izlendi.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, geçmiş olsun.Tiroid test sonuçlarınızı inceledik. Her 2 tahlilde de TSH normal çıkmış bu olumlu bir durum.Tiroid bezi hastalıklarında en önce bozulan değer ve en son düzelen değer TSH dır.Sizde bu değer normal. Ancak anti tiroglobulin değeriniz hafif de olsa yüksek.Anti iroglobulin yüksekliği, Haşimato hastalığında görülür. Ancak son tahlilde bu yapılmamış Bu hastalıkta insan vücudu kendi tiroid bezine karşı antikor üretir ve fonksiyonlarını bozabilir.

Tiroid bezinizin ultrson incelemesinde 5 mm yani 0,5 cm büyüklüğünd tek bir nodül görülmüş. Genel olarak 1 cm den küçük nodüllerin kanser olma olasılığı çok daha düşüktür.Bu nodüller tiroid bezi hastalıkları ve fonksiyon bozukluklarına da yol açabilir. Tiroid nodüllerinin yüzde 95'i iyi huyludur.Tiroid nodülü oluşumunda en önemli faktör ise yeterisiz iyot alımıdır.
Doktorunuz gerek görür ise tiroid nodülünüzün takibi açısından belirli aralıklarla tiroid ultrason muayenesi ve/veya biyopsi isteyebilir. Tabii bu konuda sizin muayene bulgularınız ile var ise şikayetlerinizin değerlendirilmesi de belirleyici olacaktır.