Ultrason Görüntüsü Yorumlama ve gebelik haftası

Merhaba ultrason görüntülerim normal mi acaba crl ölçüsü küçük mü haftasina uyumlumu acaba doktorlar pek fazla yorum yapmadı.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, ultrason sonucunuzu inceledik. Ancak sadece fotoğraf görüntüsü, ultrason muayenesini yapan kişinin tecrübesi, ultrason cihazının çözünürlüğü ve özelliğine bağlı olarak görüntü kalitesinde farklı neticelere sebep olabilir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi gebelik tanısında ultrason muayenesi  tek başına bir fikir vermez. Beta HCG değerlerinin de artışını gözlememiz gerekir.
Ultrason muayenesi ve gebelik takibini yapan doktorunuz gerek görürse incelemeyi tekrar edecektir. Ancak normal şartlarda doktorunuzun ultrason muayenesi hakkında yorum yapması ve sizi doğrudan gebeliğin sağlıklı olup olmadığı yönünden bilgilendirmesi gerekir.Zira ekran başında olduğu ve ultrason muayenesi yakından takip ettiği için birinci ağızdan size net bilgi vermeldir.Şu aşamada doktorunuzun sonraki yapacağı ultrason muayenesini ve son durumu size aktarmasını beklemelisiniz. Gebeliğin seyri hakkında en doğru bilgiyi bizzat ultrason muayenesi yapan doktor vereceğinden sorularınızı lütfen çekinmeden kendisine sorunuz.

Ultrason görüntüleri fotolarını  değerlendirdiğimizde ise, bu görüntülerin tek başına gebelik haftası ile örtüşüp örtüşmediği konusunda net karar veremeyeceğimizi iletmek isterim. Ancak CRL değerinizin de normalin altı olduğunu belirtmek isterim. Bu konuda da doktorunuz birinci ağızdan sizi bilgilendirmelidir.