Kortizon ANA ve C3-C4 kan tahlillerini etkiler mi?

Merhaba, daha önce size bu tahlillerin yorumunu sormuştum fakat atladığım bir kısım vardı, kafama takıldı tekrardan sormak istedim. benim bu tahlillere göre c3-c4 değerlerim normal, ANA 1/80 pozitif 1/160 ve üzeri negatif çıkmasına rağmen cildiye uzmanı vaskülit teşhisi koydu. Başka bir cildiye uzmanı ise uyuz demişti. Siz de bu değerleri otoimmün hastalık için anlamlı bulmadığınızı belirtmiştiniz. Ben şu an uyuz tedavisindeyim o yüzden hastaneye gidemiyorum, size tekrar sormak istedim.Sorum şu : bana bu testi yaptıklarında halihazırda doktorun vermesi üzerine 3 gündür 32 mg kortizon (prendol) kullanmıştım, 10 gün öncesinde de 1 adet kortizon enjeksiyon yapılmıştı. Bunlar bu kan testlerini etkiler mi, örneğin aslında ANA değerim 1/160 da pozitif çıkacakken negatif çıkmış olabilir mi veya c3-c4 değerleri normalin dışındaydı ama kortizon normal bir seviyeye çekmiş olabilir mi? Özetle sormak istediğim 3 günlük 32 mg prednol kullanımı daha kötü olan bir tabloyu iyi gibi göstermiş olabilir mi, yeniden bu testleri yaptırmalı mıyım?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Daha önce de belirttiğim gibi 1/ 80 değerde pozitif çıkan bir ANA değeri klinik olarak anlamlı değildir. Vaskulit tanısının koyulması için ilave olarak özellikle ANCA testi önerilmektedir eğer doktorunuzun bu tür bir şüphesi var ise. Burada belirtmek istediğimiz sadece 1/80 pozitif ANA testi tek başına tanı koymakta yeterli olmayabilir.

Gelelim sorularınızın cevabına, test sırasında 3 gün boyunca  32 mg kortizon (prendol) kullanmanız ANA test sonucuna etki etmez. ANA değerinizin 1/160 da pozitif çıkacakken negatif çıkmış olmasına veya C3 ve C4 değerlerinde yanlış sonuca yol açmaz. ANA tetsinde bir antikor varlığı araştırılır kullanılan ilaç antikor varlığına tesir etmez.
Son sorunuzu da cevaplayalım,  3 günlük 32 mg prednol kullanımı daha kötü olan bir tabloyu laboratuvar tahlil sonuçları olarak iyi göstermiş olamaz ve bu testleri doktorunuz gerek görmedikçe yeniden yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır. Şu aşamada uyuz tedavinizin bitmesini bekleyip size bu tanıyı koyan ve takip edecek olan doktorunuzun önerilerine göre hareket etmenizi öneririm.
Sağlıklı günler diliyorum.