Yani hamilelik yasamadim mi ben?

Merhaba,adet gecikmemin 2. Gununde beta hcg testi yaptirdim ve degerim 8,40 cikti 3 gun sonra kanamam basladi yasadigim kimyasal gebelik mi yoksa hic gebelik olmadanda beta hcg yukselirmi yani hamilelik yasamadim mi ben?kafam cok karisti

Tahlil.com Cevabı : Gebe olmayan bayanlarda da 10 mIU/ml ye kadar Beta HCG hormonu bulunabilmektedir.Bunun nedeni ise hipofiz bezinde LH üreten hücrelerce, Beta HCG hormonu salınabilmesidir.Bu nedenle gebe olmayan bir kadının kanında da 5-10 IU/mL düzeyine kadar Beta hCG bulunabilmektedir.Bu tür bir Beta HCG sonucu ile karşilaşıldığıında gebelik şüphesine kuşku ile yaklaşılmalıdır.