A-Z Filtre

AMONYAK (NH3, NH4, Amonyum)


Hepatik ensefalopati tanısı ve hiperalimentasyon tedavisi alan hastaların takibinde kullanılan bir testtir.
Karaciğer yetmezliği, Reye sendromu, siroz, gastrointestinal kanama, portalsistemik şantlar ve bazı böbrek hastalıklarında da amonyak düzeyi artabilir. Üre siklusunun bozulduğu hastalıklardan hiperamonyemi tip I, argininemi, ve ornitinemide açlık amonyak düzeyleri artarken, hiperamonyemi tip II, sitrüllinüri, argininosüksinik asidüri ve lizin intoleransında ise diyetle protein alımını takiben amonyak düzeyi artar.

Normal Değerleri aşağıda belirtilmiştir:

Kord kanı 0,9-1,5 Ug/ml 
Prematüre 0,9-4,0 Ug/ml
0-7 gün 0,9-4,0 Ug/ml 
7 gün-1 ay 0,3-2,0 Ug/ml
2-3 ay 0,3-1,5 Ug/ml 
4-12 ay 0,3-1,4 Ug/ml
1 yaş ve üstü  0,17-1,20 Ug/ml 


Bu Gönderiye 12 Adet Yorum Gelmiş
Bilgi Yok :

[...] Tahlil Yorumu:Trombosit yani kısa adıyla PLT testinizin değerleri düşük çıkıyor.Kullandığınız ilaçlarla ilgisi olduğunu sanmıyorum.Ancak üşüttüğünüzü söylüyorsunuz.Bazı enfeksiyonlarda plt değeri düşebilir.Tercihen Hematoloji veya Dahiliye uzmanına danışabilirsiniz.Trombosit testi normal değerleri,hangi durumlarda yüksek veya düşük çıktığına dair aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. Trombosit Testi [...]

Bilgi Yok :

[...] değeri ve hangi durumlarda düşük veya yüksek çıktığına dair bilgi almak isterseniz Trombosit Testi bölümünü [...]


Cevap:

merhaba,
3 gün arayla hemogram yaptırdım ilk testte 162 iken üçüncü gün yaptırdığım testte 153'e düşmüş sanırım sınıra biraz yakın,bu tehlikelimi ?1 hafta sonra tekrar yapmam istendi, görüşlerinizi rica ederim

j********** :

Merhaba,59 yaşında meme kanseri tedavisi gören bir hastayım.Bir kür keoterapi aldıktan sonra, Wbc, Ne ve PLT değerlerim düşük çıktığı için 2.kür kemoterapi alamıyorum. Bugün kan tahlili sonucuma göre WBC :3,9 NE:1,8 PLT:86 .PLT değerim 100'ün altında.Yine kemoterapi alamayacak mıyım? Saygılarımla


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun.En kısa sürede tedavi olmanızı diliyoruz.
PLT değerii düşük bu durum da kanamaya eğilimizi arttırabilir.WBC değeriniz de az da olsa düşük.
Medikal onkoloji doktorunuz tedavinizin seyri konusunda size en doğru bilgiyi verecektir.
Bir süre daha değerlerinizin yükselmesi için bekleyebilir.

d************** :

Mrb wbc degerim kendimi bildim bileli yuksek seyrediyor (20bin civari) en son yaptirdigim tahlildede wbc22.84 plt 325 tesekkurler


Cevap:

WBC yani lökosit yüksekliği durumunda ilk olarak akla enfeksiyon ihtimali gelir.WBC yüksekliğine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

WBC yüksekliği

http://tahlil.com/lokosit-wbc-nedir-lokosit-yuksekligi-ve-lokosit-dusuklugu

E******* :

Merhaba 23 yaşında bir bayanım trombosit değerim kendimş bildim bileli hep düşük çıkar 105 civarı. Referans aralıgı 150-500. Saçlarımda 7 yıldır gunde 300e varan dökülmeler var bazen azalıyor ve gözlerimin altı asırı mor. Saç dökülmem bundan kaynaklanıyor olabilir mi ? Hematolojıye gtmelı mıyım ?


Cevap:

Hayır, saç dökülmesine neden olmaz, ancak periferik yayma yapılarak trombosit değeri gözle sayım yapılarak hesaplanmalıdır..

n********** :

merhaba. .geçen hafta check up yaptırdım bütün değerler normal fakat Medn 6,2 fl gözukuyor. sınır 6 dedi doktor.bu sonuç neyin degeri ve yüksek olması ne anlama gelır bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap:

Tetkik ismini kontrol ederek sonucunuzu yeniden yazmanız gereklidir..

c*********** :

merhaba 2 yaşındaki oğlumun plt değeri 16 iken yatış yaptılar tedavi başladı 1 gün sonra plt 138 oldu sonra taburcu ettiler 2 gün sonra gelin dediler plt 303 oldu bunda bir anormallik yoktur umarım cvp yazarsanız memnun olurum


Cevap:

Platelet değerlerinde cihazl sayımından daha ziyade doktoru periferik yayma denilen kanın cam üzerine yayılarak ve mikroskopta gözle sayılarak yaptığı tetkik daha değerlidir. Oğlunuzun ilk değeri muhtemelen cihazda olabilecek bir sayım hatasıdır..

m****** :

merhaba 4 yaşındaki oğlumun kan değeri ölçümlerinde PLT si 179 çıktı (Referans değerler 150-400 arası) sizce değer nasıl düşükmü tehlike arz ediyormu?


Cevap:

Normal değerler içinde şu an için korkulacak bir durum yok

d****** :

19 yaşındayım ve 6 ayda bi tüm tetkiklere baktırırım. yalnız dikkatimi çeken şu ki benim kan değerlerimden PLT:364 (normal değer 100-300) PCT: 0,298 (normal değer 0.108-0,282) sürekli yüksek çıkıyor bu şekilde doktora gösterme şansım olmadı henüz bi bilgi alabilir miyim sizden ?


Cevap:

PLT değeriniz normal, sonuçlarda da problem görülmüyor.

b******* :

merhaba ben kan vermiştim ve sonuç şöyle
trombosit:145
doktor biraz düşük olduğunu söyledi..Düşüklüğünde ne gibi sorunlar olur yükselirmi nolur boşunamı kuruntu yapıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. doktor tam açıklamadı ama ben kafama taktım;S 2ay sonra tekrar kan ver dedi


Cevap:

Trombosit değeri 100 ün altın ainmedikçe korkmaya gerek yoktur.Sizde ise, normal değerlerin en alt aralığında olmakla birlikte endişe verecek bir düşüklük yok.Doktorunuz gerekli öneride bulunmuş onun uygun gördüğü zaman da testi tekrar ettirin.

Bilgi Yok :

benim 7yaşında bir kızım var plt 489 çıktı.diğer kan değerlerini yazıyorum.hgb-11.1*hct36-mcv76.2*mch22.1*mchc29 lym%51.1 doktor kansızlık var demiş ama ben plt yüksek olduğu için korktum sizin yorumunuzu bekliyorum teşekkürler

Bilgi Yok :

merhaba yaklaşık 5 ay önce sürekli halsizlik, çarpıntı , soluk renk, vücutta morluklar şikayetleri ile bır dahiliye doktoruna başvurdum, kan sayımı istedi, sonuç HGB 4,2 PLT 8 NEU 0,012 idi bunun üzerine araştırmaya sevk edildim 2.5 ay hemotoloji bolumunde yattım 2 kemik iliği biyopsisi ve aspirasyon yapıldı, önce AML oldugumu daha sonra aplastik ve sonrasında Miyelodisplastik sendrom oldugunu soledıler fakat bı sure sonra bu hastalıklarla aynı semtomları taşımama rağmen hiç biri olmadığımı soyledıler , tüm tetkıkler ve taramalar yapıldı plt düşüklüğüne rağmen dalak normal boyutlarında organların işleyişlerindede hiç bir sorun yok. sonrasında istanbulda baska bır araştırma hastahanesine gittim oradada aspirasyon işlemı tekrarlandı ilikte üretim bozuklugundan şüpelendiler yınede net bır sonuç alınamadı . şuan Ankaradayım ve yaklaşık 2 aydır araştırma hastanesinin kemik iliği nakil ünitesinde ayaktan araştırılıyorum buradada 2 defa kemik iliği biopsisi verdim ilk bıopsi sonucumda iliğimin yeterli ve sorunsuz çalıştığını soyledıler, sürekli nötropenik degilim 2 aydır taranfizyon yapılmıyor hemoglabin degerim 8-9,6 plt 22 -77 seyrediyor kan alacagım kadar düşmüyor fakat normal degerlerede cıkmıyor 3 gün önce 2.biopsımı oldum ve baska bır araştırma hastahanesınde APA testi verdim. sonucları beklıyoruz. rahatsızlıklarımdan 3 hafta sonrası kendımı topladım ve hıc bır şıkayetım olmadı halsiz yada yorgun hıssetmıyorum soluklugum gıttı sizce hangi rahatsızlık olabılır teşekkür ederim..


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun.Anladığım kadarı ile teşhisiniz için ileri tetkikler yapılıyor.Bence içiniz rahat olsun bu kadar zamandır tetkiklerinizin devam etmesi teşhisiniz için özen gösterildiğini ortaya koyuyor.Yazdıklarınızla bir tanı koymam mümkün değil.Ama doğru adreste olduğunuza inanıyorum.Ankara'daki araştırma hastanesinde umarım teşhisiniz koyulacaktır.