LAMBDA HAFİF ZİNCİR (İdrar) (Lambda light chain-idrar)

Paraproteinemilerle ilgili araştırma yapılırken, özellikle hafif zincir hastalığı olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.
İmmünglobulin katabolizmasında artışa neden olan durumlarda da idrarla atılan hafif zincir miktarı artmış bulunabilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Bu Gönderiye 4 Adet Yorum Gelmiş
******* ******* :

bize sölenmedi hangi tahlillerin gönderileceği sadece kan alında.benim merak ettiğim her hemofili hastasının kanı yurt dışında araştırılıyormu?

******* ******* :

ii günler benim sorum oğlumla ilgili.oğlumun 4 ay önce sık tekrarlayan burun kanaması şikayeti ile hematolaji bölümüne gttik.yapılan tahlillerden sonra bize faktör 11 eksikliği olduğunu sölediler.şuana kadar herhangi ilaç vs.birşey önermediler.babadan ve anneden kan istediler 1 hafta önce tahlillerimiz alındı. tahlillerimizin dığında ayrıca bir küp kan aldılar(anne,baba,çocuk).sebebini sorduğumda eğer tahlil sonuçları gene düşük çıkarsa yurtdışına göndereceklerini sölediler.ama ben tam merakımı gideremedim.bu tahlilleri yurdışına neden gönderiyorlar vede artık oğlumun hayatı değişecekmi???şimdiden çok teşekkür ediyorum.


Cevap:

Hangi tahlillerin yurtdışına gönderileceğini yazmamışsınız.Anladığım kadarıyla şu anda henüz tam olarak da tanı koyulmamış.
Tanı netleştikten sonra veya tahlil sonuçları çıktıktan sonra tekrar bize yazabilirsiniz.

******* ******* :

bende factor v eksikliği var ve ben bununla ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim iki kere idrarım kan şeklinde geldi ve taze donmuş plazma takıp eve yolladılar ve daha fazla neyle karşılaşıcağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap:

Kan pıhtılaşmasını sağlayan 12 faktörden biri olan faktör 5 eksikliği olan hastalarda kanamaya bir eğilim olabilir.Faktör 5 eksikliği, kanda pıhtılaşmayı sağlayan, kanın plazma kısmında bulunan, protein tabiatındaki maddelerin doğuştan itibaren ya hiç olmaması, ya eksik olması, ya da fonksiyonlarının bozuk olmasıyla ortaya çıkan bir kanama hastalığıdır.

******* ******* :

faktör v leıden mutasyonu analızı yaptırdık Q506 mutasyonu saplanmadı cıktı esım 3 sefer dusuk yaptı.sızce sımdı ne yapmalıyız .nasıl bır yol onerırsınız bıze.tesekurler


Cevap:

Sonucunuz normal gözüküyor.Gerekirse Genetik uzmanına danışabilirsiniz.

?