Anti Ds DNA pozitif çıktı.Neden anti ds dna pozitifliği olur?

Tahlil.com Cevabı : Anti Ds DNA pozitifliği romatizmal hastalıklarda ve oto immun hastalıklarda görülebilir. Anti Ds DNA, daha çok SLE tanı ve takibinde kullanılır. Sjögren sendromu, mixed konnektif doku hastalıkları ve progresif sistemik sklerozda da Anti ds-DNA düzeyi yükselir.