Saç dökülmesi(bayan tipi) nedeniyle tahlil yapıldı.Kan değerleri:HGB 16 HCT 47.1 LYM%37.6 BAS% 3.2 UIBC 311 ÇIKMIŞ HEPSİ NORMALİN ÜSTÜNDE.AYRICA FERRİTİN 7.2 DÜŞÜK ÇIKMIŞ

Saç dökülmesi sebebiyle yapılan testlerimi inceler misiniz?

Tahlil.com Cevabı : UIBC yüksek çıkmış.UIBC yani unsaturated(doymamış)demir bağlama kapasitesinin normal değeri 150-300 N'dir.Sizde yüksek çıkmış.UIBC demir eksikliğine bağlı kansızlıklarda yüksek çıkmaktadır.Demir eksikliği saç dökülme nedenleri arasındadır.Ayrıca Ferritin testinin de normal değeri de 14-150 ng/mL sir.Ferritin değeriniz de düşük bu da demir eksikliği anemisi olma olasılığınızı artırıyor.Saç dökülmenizin nedeni demir eksikliği anemisi olabilir.Demir içeren haplarla ve ilaçların düzenli kullanımıyla kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır.