10 Soru ve Cevapta Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri (ST3,ST4,TSH) ve Tiroid Testlerinin Yorumlanması

01.08.2018 05:16 | Güncelleme: 17.04.2020 04:34 | Yazar: Dr. Cem Argun
Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hastalıkları tanısında kullanılan testler hakkında Tahlil.com’a sıkça sorular geliyor.Tahlil.com olarak başka hiçbir sitede bulamayacağınız ve tiroid hastalıkları, tanısı ve tiroid tahlillerinin yorumlanmasına dair ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için bir kılavuz hazırladık.
10 Soru ve Cevapta Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri (ST3,ST4,TSH) ve Tiroid Testlerinin Yorumlanması
A

Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hastalıkları tanısında kullanılan testler hakkında Tahlil.com’a sıkça sorular geliyor. Tahlil.com olarak başka hiçbir sitede bulamayacağınız ve tiroid hastalıkları ,tanısı ve tiroid tahlillerinin yorumlanmasına dair ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için bir kılavuz hazırladık.
10 soru ve cevapta tiroid bezi,hastalıkları ve tiroid testlerinin yorumlanmasına dair kısa,pratik ve herkesin anlayacağı dilde yazılmış bu yazıyı tüm ziyaretçilerimizin okumasını öneriyoruz.

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid bezi boyun bölgesine yerleşmiş, hormon salgılayan bir  bezdir.Tiroid bezi 2 tane hormon yapar ve kan dolaşımına   salgılar. Bu hormonlar, tiroksin (T4) ve  triiyodotironin  (T3) olarak adlandırılmıştır.

T4 ve T3 hormonları Ne İşe Yarar?  

T4 ve T3 hormonları vücudun motor mekanizmalarından biridir. Etkileri tüm sistemler üzerinde görülür. Başta metabolizmayı, metabolizmanın hızını kontrol etmek üzere 50 kadar fonksiyonun, 200 kadar işlevin düzenlenmesinde görev alır.

Hipertiroidi Nedir?  

Tiroid bezinden fazla  T3 ve T4 hormonlarının salgılanması sonucunda hipertiroidi denilen tiroid bezi hastalığı meydana gelir. Hipertiroidi durumunda, metabolizma hızlanır, kalb hızı artarak çarpıntı ortaya çıkar. Ayrıca barsak  hareketleri  artar ve ishal gelişebilir.

Hipotiroidi Nedir?

Tiroid hormonları  az salgılanırsa bu da  hipotiroidi hastalığı olarak bilinir. Hipotiroidi durumunda metabolizma yavaşlar, kalb hızı azalır ve bradikardi gelişir. Beraberinde  barsak hareketleri azalıp  kabızlık ortaya çıkar.

Tiroid Bezi Nasıl Çalışır ? 

Tiroid bezinin çalışması beyinde bulunan ve hipofiz adı verilen bir bezden salgılanan TSH hormonu ile sağlanır ve kontrol edilir.

TSH ile T3 ve T4 Hormonları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?  

Kan dolaşımındaki tiroid hormonları (T4 ve T3) azalınca hipofizden TSH salgısı artar. TSH  tiroid bezinden, tiroid hormonlarının  salgısını arttırır. Bunun aksine eğer kan dolaşımında  T4 ve T3 hormanlarının düzeyi yükselirse, bu durumda da hipofiz bezinden TSH salgılanması azalacaktır.

Tiroid Bezi Hastalıkları Nelerdir?

Guatr :

Tiroid bezinin normalden daha büyük olmasına  guatr denir.

Tiroid Nodülü :

Tiroid bezinin bir bölgesinde lokalize büyüme olmasıdır.                                                                                            

Hipertiroidi :

 T4 ve T3 hormonlarının, tiroid bezinden aşırı salgılanmasıdır.

Hipotiroidi :  

Hipertiroidinin tersi olarak T4 ve T3 hormonlarının  az salgılanmasıdır.

Tiroidit :

Tiroid bezinin iltihabi durumuna verilen addır.

Tiroid Bezi Hastalığı Yönünden Kimler Risk Altındadır?

Ailesinde tiroid hastalığı olanlar, iyod eksikliği olan yörelerde  yaşayanlar, beslenmeye bağlı yeterli  iyod alamayanlar, Diabetes mellitus (şeker hastalığı), anemisi olanlar, gebeler, yeni anne olanlar, 30 yaş üzeri erişkinler, erkeklere göre kıyaslandığında kadınlar, Kanser nedeniyle baş ve boyuna radyoterapi (şua tedavisi) uygulananlar, pernisiyoz anemisi olanlar, romatoid artrit veya diğer otoimmun hastalığı olanlar.

Tiroid Bezi Hastalıklarında Kullanılan Başlıca Testler Nelerdir?

Kan Testleri :

Serbest T3 (ST3), Serbest T4 (ST4), TSH,Anti TPO Antikoru, Anti Tiroglobulin Antikoru

Tiroid Ultrasonu :

Tiroid ultrasonu, tiroid bezinin büyüklüğünü,varsa  nodül mevcudiyetini ve ebadını ortaya koyar. Tiroidit gibi durumlarda spesifik görüntü verir. Tiroid kanseri ameliyatı sonrasında takip için çok gereklidir

Tiroid sintigrafisi :

Damardan  radyoaktif ilaç verilerek tiroid bezinin incelenmesidir. Sintigrafi ile var olan  nodülün sıcak mı, soğuk mu olduğu anlaşılır. Gebelerde kullanılmaz

Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi :

Tiroid bezinde saptanan nodüllerin iyi veya kötü huylu olduğunu araştırmak için yapılır. Sık olarak merak edilen iğne biopsisi kötü huylu tümörlerin yayılımına neden olur mu sorusunun cevabı hayırdır, yani iğne biopsisiyle tümör yayılmaz, kolay ve güvenilir bir işlemdir.

Tiroid Hastalıklarında Yapılan Kan Testleri Nasıl Yorumlanır?

Tiroid bezi hastalıklarının tanısında, sık olarak çalışılan  testler serbest T3, serbest T4 ve TSH’dır. Bu testlerin nasıl yorumlandığını birlikte inceleyelim.

Tiroid Bezinin Aşırı Çalıştığı Nasıl Anlaşılır?

TSH ölçümünün normalden düşük olması tiroid bezinin aşırı çalıştığını gösterir.

Tiroid Bezinin Az Çalıştığı Nasıl Anlaşılır?

TSH düzeyinin normalden yüksek bulunması ise tiroid bezinin az çalıştığını gösterir.  

T4 ve T3 Hormonlarının Normalin Altında veya Üstünde Olması Nasıl Yorumlanır?

T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üstünde olması ise  tiroid bezinin fonksiyonlarının normal olmadığını gösterir.

Hipertiroidi Tanısı Nasıl Koyulur?    

Yapılan tiroid test sonuçlarını incelediğimizde, hipertiroidi tanısı için kanda tiroid hormonlarına (T4 ve T3) ve TSH düzeyine bakılır. Kanda T4 ve T3 düzeyleri yüksek, TSH ise düşük bulunursa hipertiroidi teşhisi konur.

Hipotiroidi Tanısı Nasıl Koyulur?     

TSH düzeyinin  normalin üstünde çkması halinde  hipotiroidi düşünülür. Serbest T4 düzeyi ise kanda düşük bulunur. Serbest T4 düzeyi düşük, TSH düzeyi yüksek bir hastada ise belirgin  hipotiroidi vardır. Ancak sadece  TSH testinin yüksek fakat  T4 ve T3 düzeylerinin  normal olduğu durumlara ise subklinik hipotiroidi denir. Bu durum da önemsenmeli ve hasta  tedavi edilmelidir.

Şurası unutulmamalıdır ki; gerek hipertiroidi  ve gerekse  hipotiroidide ilk bozulan ve tedavi sonrası son düzelen TSH testidir.
Bu nedenle tiroid bezi hastalıklarında  tanı koymada en değerli test TSH'dır.
  

Otoimmün Tiroid Bezi Hastalığı Tanısı Nasıl Koyulur?

Ayrıca  anti-TPO  ve anti-Tiroglobulin antikorları da tiroid bezi hastalıklarında önemli olan testlerdir.Bu antikorların yüksek olması tiroid bezi hastalığının otoimmün bir hastalık olduğunu gösterir.
Otoimmün hastalıklarda, insan vücudu  kendi dokusunu  yabancı bir doku olarak algılayıp ona karşı reaksiyon vermektedir.
Hashimoto tiroiditi olarak da bilinen bu otoimmün hastalıkta, tiroid bezinde tiroid hormonlarının yapımındaki basamaklarda kullanılan protein yapısındaki tiroglobulin (TG) ve enzim yapısındaki Tiroid peroksidaz (TPO) yabancı bir doku olarak algılanmaktadır.
Bağışıklık sistemi bu yapılara savaş açar ve onları yoketmek için antikor salgılar. Bu hastaların kanlarında anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları normalden yüksek olarak bulunur. Hipotiroidi tablosuyla seyreder.

Diğer otoimmün hastalıklar hipertiroidiye neden olan Graves Hastalığı ve geçici tiroidite sebep olabilen Sessiz Tiroidit'dir. Bu üç otoimmün hastalık aynı anne babanın farklı çocukları gibidir ve yıllar içinde birbirine dönüşebilirler. Yani daha önce hipertiroidi olan birisinde yıllar sonra hipotiroidi gelişebilir.

YORUMLAR

nimet-yener | 14.09.2018 04:04

TSH:3.70 çıktı normal mi

Tahlil.Com | 15.09.2018 10:24
hangi amaçla bu testin istendiğini belirmemişsiniz.Cinsiyetinizin de ne olduğu önemli.Gebe değilseniz bu değerin normal olduğunu söyleyebiliriz.
merve-nur-celik | 06.09.2018 07:13

TSH 9.75 (REFERANS :0.27-4.2)nFT3 3.14 (REFERANS 2-4.4)nFT4 1.33 (REFERANS 0.93-1.7)nANTI-TPO 10,12 (REFERANS: 0-34)nANTI TG ANTIKOR 13.84 (REFERANS: 0-115)nHIPOTIROIDIZM TANISI KONULMUSTU 12 YIL ONCE. 11 YIL DUZENLI OLARAK LEVOTIRON 25 MG KULLANDIM. SON 6 AY HIC KULLANMADIM. ESKI SONUCLARIM NORMAL DEGERLERDEYDI (DOKTORUM OYLE SOYLEMISTI. BIRAZ ARA VERELIM DEMISTI) BU SABAH YAPTIRDIGIM TESTIN SONUCLARINI YORUMLAR MISINIZ?

Tahlil.Com | 07.09.2018 10:12

Tahlil sonucunuzu değerlendirdik.TSH hormonu değeriniz yüksek.TSH yüksekliği olması hipotiroidi sorununuz olabileceğini düşündürüyor.Yani tiroid beziniz yavaş çalışıyor olabilir.
Bu durumda daha ileri tetkik, muayene  ve tedavi için endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygun gözüküyor.

TSH testleri ve TSH testlerinin yorumlanmasına dair detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

TSH ve tiroid testlerinin yorumlanmasına dair bilgiler....

 

 

mesut-uce | 03.09.2018 07:11

Merhaba hcm bugün sac dökülmesi için doktora gittim kan değerlerime baktı ve tag H 44,50 uım/ml 0,27_4,2 cıktı çok yüksek değer dedi

Tahlil.Com | 05.09.2018 10:39
Hangi kan tahlili olduğunu da belirtmelisiniz.
hakan-gultas | 22.08.2018 06:14

Tsh.3.25 T3.3.35. T4 1.54 )( guator amaliyati oldum 5 ay once moduller vardi moduller temiz cikti ama bende halsizlik ates kas agrilari devam ediyor nedendir ne yapmaliyim merdiven bile cikamiyorum .kalsiyum ve vitamin vitamin d hepsi normal

Tahlil.Com | 23.08.2018 09:55
Şikayetleriniz başka nedenlere de bağlı olabilir.İlav etahlil ve muayenelere gerek olabilir.Bir fizik tedavi ve/veya dahiliye doktoruna başvurmanızı öneririz
ziper_gazi | 11.11.2015 12:20

5 günün ardından ek olarak endokriye gittim, nebido verdi doktor dün vuruldum, etkisi ne zaman başlar bilginiz varmı ?3 ay sonra 1 tane vurunacaksın dedi. toplam 2 kere yani.
bugun kndimi agresif hisettim, bu pskolojikmidir yoksa etkisinmi gstmye bşl

Tahlil.Com | 11.11.2015 08:47

Tahlil.com temel olarak tahlil yorumlayan bir sağlık sitesidir. Bunun dışında Hamile miyim? ve Hangi Doktora Gitmeliyim? konularında da danışmanlık hizmeti vermektedir. Doktorunuzun verdiği ilaç tedavisi konusunda ise prensip olarak yorum yapmayı doğru bulmuyoruz.Bu konuda tedavinizi planlayan doktorunuza danışmalısınız.

ziper_gazi | 05.11.2015 12:36

Merhaba;
Yaş 24
Cinsiyet: Erkek
Tahlil Saati: Sabah 9

Total Tests. 5,74 2.49-.8.36
Serbest Tests. 15.77 7.5-.50.00
Serbest T4 1.29 0.70 -14.89
Serbest T3 3.03 2.00-4.4
TSH 3.2801 0.35-4,94
sakal köklerinin olması fakat gelişmeme şik.

Tahlil.Com | 10.11.2015 03:29

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.

ebru_gunduz_ | 21.04.2015 02:58

Eşim 38 yaşında
halsizlik ateş yorgunluk ayakta duramama sıkıntısı var
hormon tetkikinde
TSH 11,23 (REFERANS ARALIĞI 0,34-5,6)
SERBEST T4 (FT4) 0,78 (REFERANS ARA 0,61-1,32)

Tahlil.Com | 21.04.2015 03:23

Eşinizin tahlil sonucunu değerlendirdik.TSH hormonu değeri yüksek.TSH yüksekliği olması hipotiroidi sorunu olabileceğini düşündürüyor.Yani tiroid bezinde hastalık olabilir.
Bu durumda daha ileri tetkik, muayene  ve tedavi için endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygun gözüküyor.

TSH testleri ve TSH testlerinin yorumlanmasına dair detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

TSH ve tiroid testlerinin yorumlanmasına dair bilgiler....aydincakir | 16.04.2015 04:26

45 günlük bir oğlum var 10 günlük iken ftd değeri 1.11 çıktı( normal değerler 0,94-1,44) tsh 4,26 çıktı(normal değerler 0,35-5,5) bir ay sonraki değerler FT4 1,18'e TSH İSE 6,45 E YÜKSELDİ endokrin uzm. korkmanıza gerek yok dedi 2 ay sonra tekrar bakalım dedi benim korkum şu tedavide geç kalmak

Tahlil.Com | 21.04.2015 01:26
Çocuğunuzu endokrinoloji uzmanı takip ediyor ise endişelenmenize gerek yok.Tedavisiyle ilgili gereken planlamayı yapıyordur.
Doktorunuzun önerilerine göre hareket ediniz.
Aykut.93 | 24.03.2015 01:42

St4 1.29 normal deger (0.78-1.48)
St3 4.07 normal deger (1.71-3.71)
Tsh 0.690 normal deger ( 0.350-4.940)
Anti tg 0.6 normal deger (00-4.61)

st3 un yuksek cikmasi ne anlama geliyor bir sonraki randevuma 15 gun var daha

Tahlil.Com | 24.03.2015 10:07
Tek başına ST3 yüksekliği çok anlamlı değil.Zaten diğer Tiroid testleriniz de normal çıkmış.
Konuya dair aşağıdaki yazımızı okumanızda yarar var.
gulakgul1979 | 16.02.2015 10:39

Merhaba, tiroid nodülü sonuçlarım :
TSH:1.39 0,30-4 uIU/L
Serbest T4 :1.19 1-1,6 ng/ml
Ferritin:7,79 13-150 ng/mL
ameliyat önerildi.Hiç ilaç kullanmadım. Nodülüm az mı çok mu çalışıyor? Çok teşekkür ederim.

Tahlil.Com | 16.02.2015 05:26
Ferritin değeri düşük.demir eksikliği ile ilgili tedavi olmanız gerekebilir.
Tiroid ameliyatı olup olmayacağınız konusunda ise bu değerlerle bir yorum yapmamız mümkün değil.
DAHA FAZLA GÖSTER
Pelvimetri Nedir? Amacı Nedir?
Pelvimetri, kadınlarda pelvis kemik açıklığının ölçülmesidir.Gebelik  için önem arz eden bir ölçüm aracıdır.Pelvimetri ölçümü…
Gaitada (dışkıda) Nişasta Neden Görülür?
Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Gaita tahlilinde nişasta görülmesi normal bir durum değildir.
Kanda Ürik Asit Yüksekliği
Ürik asit; pürin adı verilen,  DNA ve RNA’nın temel yapı taşını oluşturan metabolizmanın son ürünüdür.
Boğaz Kültürü Neden Yapılır?
Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonlarının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
ANA Tahlili Paterni Değerlendirmesi
ANA testi; otoimmün hastalıkları tanısında kullanılan bir tahlildir. IFA yöntemiyle yapılan ANA testlerinde, test paterninin değerlendirilmesi klinik yönden önem taşır.
Toxo IgG Ve Toxo IgM Testi Nedir?
Toxo IgG Ve Toxo IgM Testleri, Toxoplazma enfeksiyonunda tanı amacıyla doktorlarca istenen tahlillerdir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com