Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

12.09.2018 10:08 | Güncelleme: 10.03.2020 11:17 | Yazar: Dr. Cem Argun
Beta HCG kan testi değerleri gebelik tanısı ve gebelik haftasının tayininde önemli bilgiler vermektedir. Beta HCG değerleri gebeliğin sağlıklı seyredip seyretmediği ve tahmini gebelik haftası konusunda da önemli bilgiler vermektedir.Gebelik tanısı için yapılan kan testinde ortaya çıkan Beta HCG değerleri hakkında detaylı bilgileri sizin için düzenledik.Kanda Beta HCG değerleri konusunda merak ettiğiniz tüm bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri
A

Beta HCG Değerleri

Beta HCG Testi Normalin Üstü Olan Değerler ve Muhtemel Gebelik Haftalıkları

Son Adet Tarihi(SAT) esas alınarak tahmini gebelik haftası ve Beta HCG değerleri:

Gebelik Haftası    Beta HCG Değeri    
3 hafta 6  - 50
4 hafta 6 -  425
5 hafta 20 - 7300
6 hafta 1,080 - 56,000
7 -12 hafta 7,650 - 290,000
13-16 hafta 13,300 - 250,000
17-24 hafta 4,000 - 165,000


(Bu değerler yaklaşıktır en doğru gebelik haftası ise jinekolojik ultrason muayenesi ile saptanmaktadır)

Gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde,gebelik nedeniyle çıkan Beta HCG Değerleri:

GÜNEn Düşük Beta HCGEn Yüksek Beta HCGOrtalama Beta HCG
12. Gün 17 119 48
13. Gün 17 147 59
14. Gün 33 223 95
15. Gün 17 429 132
16. Gün 70 758 292
17. Gün 111 514 303
18. Gün 135 1690 464
19. Gün 324 4310 1061
20. Gün 185 3279 1287


Beta HCG kadınlarda sadece gebelikte yükselen bir hormon tahlili değildir.Bazı hastalıklarda da Beta HCG değerleri yükselebilmektedir.Buna örnek olarak yumurtalık kanserleri, mol hidatiform hastalığı (mol gebelik) verilebilir.Bu durumlardan şüphelenen doktor bazı ilave tahliller de isteyerek hastalıkla ilgili durumu değerlendirecektir.

Beta HCG Nedir?

Beta HCG kanda bakılan bir hormon tahlilidir.

Beta HCG testi sonrası rapor edilen Beta HCG değerleri incelenip anne adaylarının gebe olup olmadıkları ve kaç haftalık gebe oldukları öğrenilebilmektedir.
Sağlıklı gebeliklerde gebeliğin ilk dönemlerinde gebelik haftası arttıkça Beta HCG değerlerinde  yükselme beklenmektedir.

Beta HCG kan testi gebelik şüphesi bulunan kadınlarda gebelik tanısında tercih edilen bir hormon tahlilidir.Bu tahlil ile kanda hamilelikte yükselen Beta HCG hormonu araştırılır.Beta HCG hemen her laboratuvarda yapılan ve gebelik tanısında sürekli kullanılan temel bir tahlildir. Kanda Beta HCG değeri ölçülerek gebelik olup olmadığı konusunda ön tanı koyulabilmektedir.
Bir kadının gebe olması için kandaki Beta Hcg değerinin 6 mIU/ml (miliinternasyonel unite/ml) ve üstü olması gerekir.

Beta HCG Testi Niye (Neden) Yapılır?

  1. Gebeliği doğrulamak için
  2. Tahmini gebelik haftasını hesaplamak için
  3. Dış gebeliğin tanı ve takibi için
  4. Potansiyel düşük tanısını koymak amacıyla
  5. Down Sendromu tarama testlerinde

Gebelik tansında Beta HCG değerinin yorumlanması nasıl olur?

Kanda Beta HCG yüksekliği gebelik yönünden ilk ön tanıyı vermektedir.
5 mIU/mL ve altı değerler gebelik olmadığı anlamına gelir.
6 mIU/mL-24 mIU/mL arası çıkan Beta HCG değerleri ise Gri Zon anlamındadır.Gri zon ortada çıkan bir sonuçtur. Muhtemel gebelik anlamına gelir ancak bir kaç gün sonra yapılacak ikinci bir testle Beta HCG değerinin yükselmesi ile gebeliğin tanısını koyulmalıdır.

25 mIU/mL ve üstü Beta HCG değerleri ise direkt gebelik tanısı koyduracaktır.

Normal gebeliklerin % 85 inde ortalama her 2 ile 3 günde bir Beta HCG değerleri ikiye katlanmalıdır.Beta HCG değerleinin bu aralıklarda değerlendirilmesi de gebeliğin sağlıklı olduğu konusunda önemli bir bilgidir.
Beta HCG değerleri her ne kadar gebelik tanısında çok kuymetli bilgiler verse de şurası unutulmamalıdır ki kesin gebelik tanısı yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesiyle konululmalıdır.
Gebelik şüphesiyle kanda Beta HCG testi yaptıran, gebe olup olmadığını merak edip tahlil sonucunun yorumlanmasını isteyen bir çok Tahlil.com okuru var.Tahlil.com doktorları olarak gebelik testi olan Beta HCG'nin yorumlanmasına dair herkesin anlayacağı dilde bir kılavuz hazırladık..

Beta HCG Testi, gebelik haftasına göre Beta HCG değerleri  ile ilgili merak ettikleriniz, Beta HCG'nin hangi durumlarda yükselebileceği, ve yumurtlamayı takip eden ilk 20 gün içinde gebelik oluşması halindeki tahmini Beta değerleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Beta HCG, doktorlarca  gebelik tayininde tercih edilen güvenilir ve hızlı sonuç veren bir hormon testidir.Bir saat içinde tamamlanan ve rapor edilen bir tahlildir. Gebeliğin olduğu durumlarda, döllenmeyi takiben 8. günden sonra Beta HCG hormonu kanda hızla yükselmeye başlar.Gebelik oluştuğunda yükselmeye başlayan Beta HCG seviyeleri ikiye katlanmaktadır.Beta HCG değerlerindeki bu düzenli artış gebeliğin sağlıklı olduğu yönünden de tahlili isteyen kadın doğum doktoruna önemli bilgiler vermektedir.Beta HCG değerlerinin katlanarak yükselmemesi ise gebeliğin sağlıklı olmadığı konusunda fikir verebilir.
Ancak gebeliğin ilerlemesiyle birlikte Beta HCG hormonu düzeyindeki bu hızlı yükseliş hız kesmekte ve yavaşlamaktadır.
Beta  HCG değerleri gebelik haftası hakkında yaklaşık olarak bilgi verir.

Gebelik haftası hakkında en doğru bilgiyi ise kuşkusuz ultrason muayenesini vermektedir.Gebeliğin kesin tanısı ve haftasını belirlemek için jinekolojik ultrason ehil ellerde yapıldığında çok değerlidir.
Gebelik kesesinin anne rahminde ultrason muayenesi ile görülmesi ise sağlıklı gebelik teşhisini kesinleştirecek bir bulgudur.

Beta HCG testi gebelik durumunda bebeğin sağlığını değerlendirmek için tek başına bir kriter değildir.
Gebelikte bebeğin kaybedildiği yani bebeğin ölü olduğu durumlarda da annenin plasentasından düşük miktarda da olsa HCG hormonu salgılanmaya devam edebilmektedir.Kimyasal gebeliklerde de Beta HCH değerleri yüksek çıktığı halde sağlıklı bir gebelikten söz edemeyiz.

Bu nedenle gebeliğin kesin tanısı, takibi ve bebeğin sağlığını değerlendirmede ultrason muayenesi tercih edilmelidir.Yapılan ultrason muayenesi vajinal veya üstten yapılan ultrason tahlilidir.

Sonuç olaral gebelik şüphesi olan bir anne adayında 6 mIU/ml (miliinternasyonel unite/ml) ve üstü Beta HCG saptandığında gebelikten söz edebiliriz.Gebeliğin kesin tanısında ise anne adayında ultrasonla gebelik kesesinin görülmesi belirleyicidir.

Aşağıda son adet tarihinden sonra gebeliğin haftasına göre Beta HCG değerleri hakkında bilgiler verilmiştir.

 Beta HCG ve Gebelik Tanısı

Beta HCG sonucu değerlendirmesinde bir diğer kriter ise yumurtlamadan sonra geçen süre gün, en düşük, en yüksek ve ortalama Beta HCG değerleridir.

Beta HCG değerleri

İkiz Gebeliklerde, Çoğul Gebeliklerde Beta HCG Değerleri Nasıldır?

İkiz ve çoğul gebeliklerde Beta HCG değerlerinde tek gebeliklere göre daha hızlı yükselme olabilir.Örneğin tek gebeliklerde 2 gün içinde Beta HCG değerlerinde 2 kat artış olağan iken ikiz ve çoğul gebeliklerde 2 gün içinde 3 katlık bir artış olabilir.Ancak Beta HCG değerlerinde olağandan fazla bir artış her zaman ikiz veya çoğul gebelik anlamına da gelmemelidir.Bu konuda en doğru bilgiyi ultrason muayenesi verecektir.

Beta HCG Testi Fiyatı Nedir?

Beta HCG testi fiyatları testin çalışıldığı laboratuvar veya hastaneye göre farklılılar gösterse de 2018 yılı tarifelerine göre 60 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Beta HCG değerlerinizi Gebematiğe girin kaç haftalık hamile olduğunuzu hemen öğrenin:

Gebelik testi olarak Beta HCG yaptırdıysanız ve sonucunu merak ediyorsanız Tahlil.com doktorlarının sizler için geliştirdiği Gebematik uygulamamızı kullanarak da kanda Beta HCG değerlerine göre hamilelik olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Dilerseniz sizler de yazımızın altına Beta HCG testi ile sorunuzu yorum olarak yazabilirsiniz

Gebematik'i kullanmaya hemen başlayın!
Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

fasülye | 09.09.2020 03:50

Merhaba,nnAdetim 2 gün geciktikten sonra kan tahlili yaptırdım. ntahlil sonucu BETA HCG Auto_KIT mIU/mL 2894,67 çıktı bilgi alabilir miyim.

Tahlil.Com | 12.09.2020 09:22

Tahlil.com'un kanda Beta HCG testi sonucunu  merak eden okurları için günün her saatinde gebe olup olmadıklarını öğrenebilecekleri  bir GEBEMATİK uygulaması bulunuyor.

Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp,GEBEMATİK sayfamızı ziyaret edin.  
Beta HCG değerinizi açılacak ilgili sayfaya girin hamilelik  olup olmadığın, hamilelik varsa da  tahmini kaç haftalık hamilelik  olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.
 

 

seyma-tirpan | 04.03.2020 06:21

Merhaba BETA HCG 1,7 3 HAFTADA 5.0 4 HAFTADA 4700, 132800 CIKTI BU NE DEMEK OLUYOR

Tahlil.Com | 05.03.2020 05:07
Beta HCG değeriniz 1,7 ise hamilelikten söz edemeyiz.
SEVDAAAA87 | 29.02.2020 09:04

Beta Hcg 10.51 mlU cikti hamilemiyim ?

Tahlil.Com | 02.03.2020 01:23

Beta HCG değeriniz henüz çok yeni bir hamilelik olduğu yönünde bir bilgi veriyor.

Önümüzdeki günlerde bu değerdeki yükselme, örneğin 2 gün sonra tekrarlanan Beta HCG değerinde en az 2 kat artış hamilelik yönünden çok daha net bilgi verecektir.
Kesin hamilelik tanısı ise, yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi ile koyulacaktır.
 
Beta HCG değerleri ve buna göre tahmini gebelik haftasının hesaplanmasında dair merak ettikleriniz var ise aşağıdaki yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftası

 

Damladuru | 18.01.2020 07:41

Merhaba 25.12.2019 adetimin ilk günüydü 22.01.2020 tahmini adet tarihim 10 gündür kasığımda sancım var dayanamadım bugün yani 18.01.2020 de tahlil yaptırdım adetime henüz 4 gün var 0.100 beta hcg çıktı sizce hamilemiyim

Tahlil.Com | 28.01.2020 12:55

Gebelik testini önerilen süreden erken yaptırmışsınız.

Gebelik testinin ne zaman yapılacağına dair Tahlil.com'da bir bilgilendirici yazımız yayınlandı.
.Aşağıda bu konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Gebelik testi ideal olarak ne zaman yapılmalıdır?

 
 

 

emirhan-pasali | 14.10.2019 08:40

Bir hafta once beta hcg 1.20 cikti 6 gün sonra tekrar yaptigimda beta hcg 4.29 cikti hamile olma ihtimalim varmi

Tahlil.Com | 28.01.2020 12:58

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük.
Kan tahlil sonucuna göre 5 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....


D.K.D | 09.11.2018 02:53

2 hafta once kan testi yaptirdim sonuç 0.5 idi yani negatif adetimin gecmesi uzerine dun yine yaptirdim busefer 0.3 yine negatif ama anlamadigim 0.5 iken normal bir degerken neden 0.3 e dustu bunu aciklarmisiniz tutunamamis olabilirmi rahime aklimda soru isareti veya tekrar yukselme oladiligi varmi.tesekkurler.

Tahlil.Com | 12.11.2018 04:36

Önemli olan değerlerin normal aralıklar içinde olması.Normal aralıklar içinde olan Beta HCG değerleri negatif kabul edilir.Bu nedenlerle değerlerde artış veya azalmanın normal değerler içinde olması kaydıyla klinik bir anlamı yoktur.

Sonuç olarak hamilelik olmadığını söyleyebiliriz.

 

kadir-guler-yasar | 08.10.2018 01:21

HCG değeri 1300.00 cıktı hamilelik durumu hakkında bilgi alabilir miyim?

Tahlil.Com | 08.10.2018 11:01
Beta HCG değeriniz hamilelik bulgusu. 1300 çıkan bir Beta HCG test sonucu yaklaşık 5 haftalık hamileliği gösteriyor.
sedef-teryaki | 08.10.2018 01:44

Benim 2 gün önce hcg hormonum 20.68 çıktı bugün gittim 5.86 ya düştü düşük olma ihtimali var dediler ama bende kanama vb olmadı kimdir hamile değilsin dedi kimine pozitif görünüyor dedi oysaki 2 gün önce evde kendim test yaptığımda oda pozitif çıkmıştı

Tahlil.Com | 08.10.2018 11:03
Beta Hcg değerinizdeki düşme olumlu bir durum değil.Sağlıklı bir gebelikten söz edemeyiz. 5,86 çıkan bir Beta HCG değeri zaten hamilelik bulgusu değildir.Kimyasal gebelik adını verdiğimizi sağlıklı olmayan bir gebelik geçiriyor olabilirsiniz.
sedef-teryaki | 08.10.2018 01:40

Benim 2 gün önce b hcg hormonum 20.68 çıktı bugün 5.86 çıktı düşük olma ihtimali olabilirmiş düşüş yaşandığı için değerde ama bende herhangi bir kanama vb olmadı 5.86 ile hamile olma durumum ne kimi pozitif dedi kimi değilsin dedi

Tahlil.Com | 08.10.2018 11:04
Hamilelik olmadığını söyleyebiliriz belirttiğiniz Beta HCG değeri sonucuna göre.
Mervem | 16.09.2018 12:37

Beta HCG değerim 7,3 çıktı .Beta hcg değerimi yorumlar mısınız? Beta HCG değerime göre hamile miyim?

Tahlil.Com | 16.09.2018 12:38
Beta HCG değeriniz ara bir değer.Evet hamilleik bulgusu çünkü 6 ve üstüne denk geliyor.Ancak bir kaç gün sonra yapılacak tahlille tekrar edilmesini öneriyoruz.Bir sonraki tahlilde Beta HCG değerinde katlanarak bir yükselme görülür ise sağlıklı bir gebelik yönünden değerli bilgi verecektir Beta HCG değeriniz.
DAHA FAZLA GÖSTER
Bombay Kan Grubu Nedir?
Tahlil.com yazarı Uz.Dr. Kemal Aslan son yazısında aslında pek bilinmeyen ancak son günlerde daha sık konuşulmaya başlanan farklı bir kan grubuna değindi.
Beta HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Gebeliklerde kanda Beta HCG değeri 5 ve üstü olmalıdır.Gebelik tanısından sonra ise Beta HCG değerlerine göre çoğul gebelik tanısı koyulup koyulmayacağı da merak edilen bir konudur. Çoğul gebelik tanısında…
Hemogram Testi Hangi Hastalık Tanılarında Kullanılır?
Hemogram testi yani kan sayımı tüm dünyada en yaygın uygulanan kan tahlilidir.Nir çok hasylığın tanı ve takibinde söz sahibidir.
Hepatit C Tanısında Hangi Testler Yapılır?
Hepatiti C tanısı için mikrobiyoloji laboratuvarlarında virüse karşı oluşan antikorların araştırılması yönünden tahliller yapılmaktadır.Bu tahliller Makro ve Mikro ELİSA yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.
Boğaz Kültürü Örneği Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Boğaz kültürü alınmadan önce bir şey yememeye özen gösterilmelidir.Eğer yenilmiş ise birkaç kez ağız çalkalanmalı veya dişler fırçalandıktan sonra kültür alınmalıdır.
Gebematik Nedir?
Gebematik bir Tahlil.com buluşudur.Tahlil.com doktorları kan veya idrarla yapılan gebelik testi sonuçlarını merak eden kadınlar için Gebematik programını geliştirdi.
Çinko Fazlalığının Zararları Nelerdir?
Çinko eksikliği kadar fazlalığı da oldukça zararlıdır
İyi Kolesterol ( HDL) Nedir? HDL Ne İşe Yarar?
İyi kolesterol yani HDL vücudumuzda yer alan  kötü kolesterolü karaciğere taşıyıp safra olarak atılmasını sağlar.
Çocuklarda BT Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?
BT çekimleri klinik olarak çok yararlı olmasına rağmen, özellikle radyasyona yetişkinden daha duyarlı olan çocuklarda, potansiyel kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme geliyor
Prick Testi Nedir?
Prick test, alerjenlerin ortaya konmasında en yaygın kullanılan testtir
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com