Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

22.06.2017 11:43
Bel ve omur arasında sert bir tabaka vardır
Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?
A

Bel ve omur arasında sert bir tabaka vardır. Bu sert tabakanın yırtılmasıyla bel fıtığı patlaması meydana gelir. Patlama sonucu; disk içi sıvısı dışarı çıkar ve sinir uçlarına baskı yapar. Bacaklara kadar yayılabilen ağrılar oluşur.

Bel fıtığı; yatma pozisyonu yanlışlıklarından kaynaklanır. iyileştirmenin en güzel yolu; doğru yatış pozisyonudur.

Yatmadan yarım saat önce soğuk ve sıcak kompresler uygulanmalıdır. Sıcak; ağrıları hafifletir. Soğuk; şişkinlikleri azaltır. Sıcak ve soğuk uygulamaları 6 dakikada bir değiştirin.

Yatarken diz kapağınızın tam altına gelecek şekilde 2 yastık koyun ve dizlerinizin yüksekte kalmasını sağlayın. Böylece belinizin yükünü hafifletmiş olursunuz.

Sağ tarafa yan bir şekilde uyumalısınız. Böylece; omur hizanız belirlenir. Yumuşak yastıkları uyluklar arasına yerleştirmeyi unutmayın.

İyileşmek için en az 2 gün yatarak kendinize vakit harcamalısınız. Kendinizi zorlamamaya özellikle dikkat edin.

Karaciğer Yetmezliği ve Öneriler
Karaciğer vücudun fabrikası olarak nitelendirilen ve pek çok enzimsel reaksiyonun gerçekleştiği hayati bir organdır.
Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler
 Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir.
Diyabet Yaşı Küçülüyor
Diyabetin en büyük sebebi, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıdır.Günümüzde diyabete yakalananların yaşları da düşüyor.
Şizofreni Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Şizofreni psikiyatrik bir hastalıktır.Her iki cinste de görülebilir.Şizofreni belirtileri, şizofreninin neden meydana geldiği, nedenleri ve şizofreni hastalarına nasıl yardım edileceği gibi…
İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülün direnci oluşumu da istenmeyen bir durum olup  reaktif hipoglisemi ile birlikte diyabet hastalığının…
Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Peniste mantar enfeksiyonu hastalığı hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Risk Faktörleri Nelerdir?
Bu makalemizde yüksek tansiyona neden olan çeşitli risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Bazı faktörler sağlık durumunuzla ilgili olabilirken bazıları da yaşam tarzınızdan ve kalıtsal…
Apandisit Ameliyatına İlaç Alternatifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır.
Yırtılan Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?
Eğer kulaklar,  bir KBB uzmanı tarafından muayene edilirse ve kulak zarının yırtılması teşhisi konulursa, doktor öncelikle zardaki  deliğin büyüklüğünü ölçer.
Kekemelik Nedir?
Konuşmadaki akıcılığın bozulmasına  kekemelik denir. İstenmeyen bir durumdur.Özellikle çocuklarında kekemelik görülen anne babalar bu durum nedeniyle endişe duyar.
Covid 19 Enfeksiyonunun Önlenmesi İçin Ülkemiz Ne Yapmalı?
Covid 19 pandemisi ülkemizi da fazlasıyla tehdit ediyor.Bu konuda hastalığa ve enfeksiyona yönelik gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.Bu konuda yazımızda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com