Akciğer Veremi Nedir? Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

22.06.2018 08:00
Akciğer veremine, koch basili denilen ufak kıvrık içinde küçük noktacıklar görülen çomak şeklindeki bakteriler yol açar
Akciğer Veremi Nedir? Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
A

Akciğer veremine, koch basili denilen ufak kıvrık içinde küçük noktacıklar görülen çomak şeklindeki bakteriler yol açar.
Verem mikrobu olan Mycobacterium tuberculusis insan vücuduna çeşitli yollardan girebilir. Bu yolların başında, solunum yolları bulunur.
Hastalık etkeni bakteri, kişiye çoğunlukla veremlinin balgamı veya veremli ineklerin sütü ile bulaşır. Sağlık ve hijyen şartlarına uymamak, aşırı yorgunluk, üzüntü, grip, boğmaca, kızamık veya şeker hastalığı gibi etmenler hastalığı tetikler.
Bu unsurlar  vücudun direncini kaybetmesine ve dolaylı olarak da verem hastalığına yakalanma ihtimalinin artmasına etken olmaktadır.
  
Verem, üç devrede kendini göstermektedir:

Birinci devrede, hastada genel yorgunluk, iştahsızlık, sırt ağrıları, öksürük, ve 38 dereceye varan ateş gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.Verem etkeni olan bakteri bu devrede tüberkül adı verilen iltihaplı bölgeler oluşturmaktadır.
İkinci devrede ise verem hiç bir belirti göstermeyebilir. Ancak basiller bütün vücuda yayılarak deri, eklemler, kemikler, böbrekler, barsak, karın, ve beyin zarı gibi bölgelere yerleşebilir. Bu devrede tedaviye başlanmamışsa, vücudun direnci azalmaya başlar.Bu nedenle tedavi görülmesi son derece önemlidir.
Üçüncü devrede, verem basilleri kan veya lenf kanalları aracılığı ile vücuda yayılmaya devam eder. Hastalarda belirgin olarak halsizlik, yorgunluk, balgamlı öksürük, akşamları yükselen hafif ateş, iştahsızlık ve tipik olarak gece terlemeleri izlenebilmektedir.
Bu devrede verem tedavi edilmediği takdirde, diğer akciğeri de tutabilir. Tüberküloz tedavisi uzun solukludur.
Tedavi 4 ile 9 ay arası sürebilir.Antibiyotikler tedavide kullanılmaktadır. Tedavinin sürecinde beslenmeye dikkat edilmeli, stresten uzak durulmalı,temiz ve açık hava bulunan ortamlarda yaşanmalıdır.

İdrarda Kan Görülmesi Ne Anlama Gelir?
İdrarda yanma, koku ve kan görülmesi mutlaka araştırılması gereken belirtiler arasındadır
Düşmeyen Ateş Önemlidir!
İnsanda normal vücut sıcaklığı 37,5 santigrat derecedir
Önce Aşılama Sonra Tüp Bebek
Doğal yollardan bebek sahibi olamayanlar için, pek çok tedavi imkanı sağlanmaktadır
Gebelikte Baş Dönmesi Neden Olur?
Gebeliğin en yaygın belirtilerinden olan baş dönmesi ve mide bulantısı, çoğu zaman gebelik habercisi olsa da, bazen kişiyi boşuna heyecanlandıran ve ya gebelik isteyenlerde psikolojik olan bir durum olabilir…
Raşitizm Nedenleri Nelerdir?
Genellikle 6 yaş ile 18 aylık bebeklerde ve çocuklarda görülen raşitizm bir kemik hastalığıdır
Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Ankilozan spondilit; hareketlerin kısıtlanmasını sağlayan, iş görmezlik durumu ortaya çıkaran bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com