Beta HCG Testi: Beta HCG Değerleri Yorumlanması ve Hesaplanması

Yayın Tarihi : 2019/03/29 16:53 • Güncelleme Tarihi : 2023/03/30 09:57 •

Bu makalemizden, gebelik testi olan Beta hCG ve hCG'nin ne olduğunu, aralarındaki farkları, nasıl üretildiklerini, ne zaman ortaya çıktılarını ve hamile olduğunuz zaman hCG değerlerinizin hafta hafta ne kadar arttığını öğrenebilirsiniz.Beta HCG değerlerinin yorumlanması ve hesaplanması da gebelik tanı ve takibinde büyük önem taşımaktadır. Gebelikte Beta HCG değerleri ile Beta HCG testine dair tüm merak ettiğiniz bilgleri okurlarımızla paylaşıyoruz.
 

Beta HCG Testi: Beta HCG Değerleri Yorumlanması ve Hesaplanması

Beta HCG Testi Nedir?

hCG veya Beta hCG insan koryonik gonadotropin hormonu anlamına gelir. Yüksek doğrulukta bir yöntem olduğundan kan yoğunluğu hamilelik testi olarak yaygın şekilde kullanılır.

Doğru zamanda yapıldığında ve doğru yorumlandığında, çok yüksek bir başarı oranına sahiptir. BhCG kan veya idrar testleri ile elde edilebilir.

Bu yazıda, insan koryonik gonadotropin (HCG) hakkında aşağıdaki noktaları ele alıyoruz:

 • HCG nasıl üretilir.
 • Beta HCG Testi nasıl yapılır?
 • Beta HCG değerleri nasıl yorumlanır?
 • HCG ve Beta HCG arasındaki farklar
 • Yanlış negatif Beta HCG sonuçları nasıl yorumlanır
 • Yanlış pozitif Beta HCG sonuçları nasıl yorumlanır?

HCG Nasıl Üretilir?

İnsan koryonik gonadotropin hamilelik bakımı ve gelişimi için gerekli olan önemli bir hormondur. Plasenta doğuş noktası olan embriyonun hücre grubu  trofoblast tarafından üretilir.

Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden yaklaşık altı gün sonra, oluşan embriyo uterusun duvarına ulaşır ve içine girer. O andan itibaren, trofoblastın ürettiği hCG hormonu annenin kan dolaşımına ulaşabilir ve bu da ultra hassas laboratuvar testleri ile tespit edilmesini mümkün kılar.

Embriyo ve plasenta geliştikçe, daha fazla hCG üretilir ve annenin dolaşım sistemine salınır. Gebeliğin ilk haftalarında hCG seviyeleri her 2 veya 3 günde iki katına çıkar. Hamileliğin ilk 30 gününde insan koryonik gonadotrofin artış oranı belirgin derecede düşükse, hamilelikte fetüs yaşayamaz veya dış gebelik gibi istenmeyen bir durum olabilir.

Kanda hCG Ne Zaman Saptanabilir Hale Gelir?

Mevcut laboratuvar teknikleri hCG'yi yalnızca son regl (adet) döneminden itibaren sayılarak hamileliğin 3. veya 4. haftasından tespit edebilir.

Gebeliğin 4. haftası genellikle bir sonraki regl (adet)dönemi olduğu için, anne adayının adet görmemiş olmasını beklemesini öneririz.Bu koşulun sağlandığı durumlarda yapılan gebelik testi ideal sonuç vermekte olup yanlış negatif sonuç riskini en aza inmektedir.

Hamilelikte Beta hCG Değerleri

Genel olarak, hCG değerleri hamileliğin haftalarında aşağıdaki gibidir:

 • Hamile olmayan veya 3 haftadan daha az bir süredir hamile olan kadınlar:: 5 mİU/ml'den az.
 • 3 haftalık hamilelik: 6 ila 50 mİU / mL arasında.
 • 4 haftalık hamilelik: 5 ila 426 mİU / mL arasında.
 • 5 haftalık hamilelik: 18 ila 7,340 mİU / mL arasında.
 • 6 haftalık hamilelik: 1.080 ve 56.500 mİU/mL arasında.
 • 7 ila 8 haftalık hamilelik: 7,650 ve 229,000 mİU/mL arasında.
 • 9 ila 12 haftalık hamilelik: 25,700 ve 288,000 mİU/mL arasında.
 • 13 ila 16 haftalık hamilelik: 13,300 ila 254.000 mİU/mL arasında.
 • 17 ila 24 haftalık hamilelikte: 4,060 ve 165,400 mİU/mL arasında.
 • 25 ila 40 haftalık hamilelik: 3,640 ila 117.000 mİU/mL arasında.

Uyarı: Yukarıdaki değerler yalnızca yol göstermesi içindir. Onlar bir kural değildir ve diğer referanslar farklı değerlere sahip olabilir. Eğer hCG'niz farklıysa, panik yapmayın, çünkü bu  hamileliğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. En önemli şey, ilk birkaç hafta içinde hormonun büyüme oranıdır.

İkiz veya üçüz olan çoklu fetuslu hamileliklerde hCG değerleri genellikle daha fazla koryonik gonadotropin üretim kaynakları bulunduğundan daha yüksektir.Ancak sadece hCG değerlerindeki yüksekliği değerlendirerek çoğul gebelik tanısı koyulması da doğru değildir.

Genellikle hCG  hamileliğin 10. haftasında zirveye ulaşır. Daha sonra seviyeler  20. haftaya kadar düşmeye başlar, stabilize olduğunda, doğum gününe kadaraşağı yukarı aynı seviyede kalır.

Yukarıda verilen değerlere bakarsanız, hamilelik boyunca insan koryonik gonadotrofin değerleri arasında çok büyük bir değişiklik olabileceğini fark edeceksiniz. 8. haftada hamile bir kadın 9.000 hCGye ulaşabilir, aynı gebelik süresi olan bir diğeri ise 150.000 hcg'dir. Bu nedenle, hCG değerleri gebelik süresini belirlemek için aslında çok da yararlı değildir.

Beta hCG Testi Nasıl Yapılır?

Dikkatli bir okuyucuysanız, şu anda neden bazen hCG yazdığımı, diğerlerinde ise beta hCG (BhCG) yazdığımı merak ediyor olabilirsiniz.  hCG ve beta hCG arasındaki fark nedir?

HCG, alfa alt ünite (veya alfa fraksiyonu) ve beta alt ünite (veya beta fraksiyonu) olarak adlandırılan iki büyük molekülden oluşan bir hormondur. İlki, folikül stimüle edici hormon (FSH) veya luteinize edici hormon (LH) gibi diğer bazı hormonlara yapısal olarak benzerdir. İkincisi benzersizdir ve başka hiçbir hormonda bulunmaz. Bu nedenle, diğer hormonlarla çapraz reaksiyon riskini ve dolayısıyla yanlış pozitiflerin ortaya çıkmasını azaltmak için sadece beta fraksiyonuna bakın.

Fetus tarafından üretilen hCG, annenin kan dolaşımına geçer ve böbrekler tarafından süzülür, bunun bir parçası olarak daha sonra idrar tarafından atılır. Bu nedenle, beta hCG, kadının hem kanında hem de idrarında bulunabilir. Nadir durumlar hariç, daha sonra açıklanacaktır, eğer BhCG kadının kanında veya idrarında tespit edilirse, hamiledir.

Temel olarak Bhcg'nin varlığını değerlendirmenin iki yolu vardır: nitel BhCG ve nicel BhCG.

Nitel BhCG değerleri sağlamaz, sadece annenin kanında dolaşan ilgili değerlerde insan koryonik gonadotrofinin olup olmadığını ortaya çıkarır. Bu form, araştırma kaynağı olarak idrarı kullanan eczane hamilelik testlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu testler sadece testin pozitif veya negatif olup olmadığını söyler.

Nitel BhCG, çoğu kan testinde kullanılan formdur. Sonuç olarak, sonuçlar mililitre başına mili-uluslararası birimler (mIU / mL) cinsinden verilir. Çoğu laboratuvar, 25 mİU/ml'nin üzerindeki gebelik değerlerini dikkate alır.

HCG Değerleri  Nasıl Yorumlanır?

İdrar hamilelik testleri kesin olarak hamile olduğunuzu söylemek için yeterli değildir. Pozitif olsalar bile, en güvenilir hamilelik testi olan kan testi ile sonucu onaylamanız gerekir.

Çoğu kan testi, 5 mİU/mL'lik minimum hCG seviyelerini tespit edebilir, ancak 1 mİU/ml 'yi bile tespit eden süper hassas testler vardır.

Çoğu laboratuvar aşağıdaki referans değerlerini kullanır:


Bu Makale Uz.Dr. Cem Argun Tarafından Gözden Geçirilmiştir.

Yorumlar

Yorum
?