INR Testi Nedir ? INR Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 07.03.2019 08:11
INR testi tedavide kullanılan kan sulandırıcı ( antikoagulan) ilaçların etkinliğini izlemek amacıyla kullanılır. INR testi hematoloji laboratuvarlarında otomatik cihazlarda yapılan bir kanama pıhtılaşma sistemi fonksiyonu testidir.
INR Testi Nedir ? INR Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?
A

INR testi tedavide kullanılan kan sulandırıcı ( antikoagulan) ilaçların etkinliğini izlemek amacıyla kullanılır.Hematoloji laboratuvarlarında sıklıkla uygulanan bir kan tahlilidir.
Bu anti-koagülan ilaçlar, kan pıhtısı oluşmasını önlemeye yararlar.
Anti koagulan ilaçlar genellikle,kalp krizleri, inme ve derin ven trombozu geçiren hastalarda kullanılır. Pıhtılaşmanın önlenmesi ve aşırı kanama riski arasında bir denge sağlamak amacıyla ilaçların çok dikkatle izlenmesi gerekir.
Birçok laboratuvarda PT yani protorombin zamanı testi sonuçları, anti-koagulan ilaçlar kullanan hastalar için Uluslararası Düzeltme Oranı (INR)’na göre ayarlanarak rapor edilir.
Bu hastalarda temel “kan-sulandırıcı” ihtiyaçları için INR değeri 2.0 - 3.0 arasında olmalıdır. Pıhtı oluşma riski yüksek olan bazı hastalar için ise INR değeri 2.5 - 3.5 gibi daha yüksek olmalıdır. INR testi sonrası,sonuca bakarak anti koagulan tedavi alan hastaların ilaç düzeyleri ayarlanmaktadır..

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

ece-ertugrul | 12.10.2012 09:57

merhaba ben yazmıştım ama yoğunluktan sıra gelmedi sanırım 10 eylulde son adetımı gordum unıversıte ıcın sehır degıstrdım buraya geldıkten bı ıkı gun sonra kahverengı koyu bir kanama geldi bes gun kadar rengı sonra yavas yavas kırmızıya döndü erkek arkadaşımla iç çamaşırı üzerinden beraber oluyorduk gebelik olabilir mi doktora gıttım rutin kan testi yaptı hamilelik olasılığı ne acaba? ve o olduğum adet miydi hala adet olmadım teşekkürler

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Hamilelik olasılığı pek yok Kanamanız devam ederse bir kadın dogum uzmanına basvurun
derin-deniz | 20.03.2012 11:48

merhaba tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım 1. beta hcg 56 2. beta hcg 168.79 3. ise 1157.18 çıktı buna göre çoğul gebelik olma riski ne kadar?

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Ancak hamile olduğunuzu söyleyebiliriz.Çoğul gebelik olasılığı ancak ultrason ile netleşecektir.
ELİSA Testi ile HIV Testi Arasındaki Fark Nedir?
ELİSA testi ve yöntemi; antijen antikor reaksiyonlarını gösterebilmek için enzim kullanılan tüm teknikler ve tahlil yöntemleridir.
FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Hipofiz bezi tarafında salgılanan FSH hormonu kadınların adet döngüsünde yumurtaların büyümesi ve olgunlaşmasını tetikler.
Ferritin (Demir) Testi Nedir?
Vücudunuzun total demir depolama kapasitesinin belirlenmesi için bu test yapılır.
Östrojen Nedir?
Östrojen; kadınlık hormonudur.
Alfa Fetoprotein Testi Nedir?
AFP yani Alfa fetoprotein testi bebekte gelişimin takibi veya bebeğin ikiz olup olmadığı yönünde yorum yapabilmek için uygulanan bir testtir.
Amniyosentez Nedir? Riski Nedir? Kimlere Uygulanmalıdır?
Amniyon sıvısı, bebeğin hamilelik süresince içinde bulunduğu ve gelişimi, beslenmesi korunması için oldukça önemli bir yapıdır.Amniyon sıvısının amniyosentez ile incelenmesi…
Hangi Genetik Test Güvenilirdir?
Genetik test; kişinin vücudundan alınan herhangi bir yapının laboratuvar ortamında işlenerek, hastanın genetiği hakkında bilgi edinilmesidir.
Folik Asit Nedir? Folik Asit Düşüklüğü Neden Olur?
Folik asit ,Vitamin B9 olarak da bilinir Folik asit düşüklüğü sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur.
Glukoz (Kan Şekeri) Nasıl Değerlendirilir?
Kan şekeri; şeker hastalığı tanısı ve takibinde kullanılan kandaki glukozu ölçen testtir. Glukoz test sonucunun değerlendirilmesi diyabetli hastaların klinik takiplerinde de önem taşımaktadır.
Tam Kan Sayımında RBC Nedir?
Tam kan sayımında, RBC; Red Blood Cells (Kırmızı kan hücreleri–eritrosit sayısı) anlamına gelmektedir.Tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin önemli parametrelerinden biridir.
Pelvimetri Nedir? Amacı Nedir?
Pelvimetri, kadınlarda pelvis kemik açıklığının ölçülmesidir.Gebelik  için önem arz eden bir ölçüm aracıdır.Pelvimetri ölçümü…
Direkt Coombs Testi Nedir ? Direkt Coombs Neden İstenir ?
Direkt Coombs Testi (Direkt antiglobülin testi -DAT)  dolaşımdaki eritrositlere bağlı antikorları araştırır. Direkt Coombs testi çeşitli hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.Direkt…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com