Doğum Çatlaklarından Kurtulabilirsiniz

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 14.08.2020 03:59 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Doğum çatlağı; hamilelikte karnın büyümesi ve aşırı gerilmesi sonucunda oluşan cilt kusurlarıdır. Gerilen karın da ince çizikler kalır. Ancak öncesi, sırası ve sonrasında alınan önlemler sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkündür.
Doğum Çatlaklarından Kurtulabilirsiniz
A

Doğum çatlağı; hamilelikte karnın büyümesi ve aşırı gerilmesi sonucunda oluşan cilt kusurlarıdır. Gerilen karın da ince çizikler kalır. Ancak öncesi, sırası ve sonrasında alınan önlemler sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkündür.

Gebelik Çatlakları Nasıl Engellenir?

Gebeliğin doğası gereği, rahime yerleşen bebek, alanını; kendi büyümesiyle orantılı olarak genişletir. Bu durumda karın bölgesinin bir miktar şişmesi ve gerilmesi kaçınılmazdır. Ancak; iç karın genişliği, kişinin spor yapabilmesi veya aktif bir günlük hayata sahip olması, beslenme alışkanlığı gibi faktörler bu büyümenin miktarını belirleyen dış unsurlardır. Büyüme arttıkça çatlak olma olasılığı da artar.

Peki bu çatlakların hiç olmadan engellenmesi için neler yapılmalıdır?

Bu yırtıkları engellemek için cildin nemli olması gerekir. Bunun için de günde en az 2 litrelik su tüketilmelidir.

Aynı zamanda vücudun nemli kalması ve gerilme yaşanmaması için bitkisel krem ve yağlardan da yararlanılabilir. Bu kremlerden güvendiğiniz markaları kullanabileceğiniz gibi, evde kendi doğal karışımınızı da hazırlayabilirsiniz.

Beslenme şekli de çatlak oluşumunu engeller. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek de çatlakları önlemek açısından önemlidir.

Doktorunuz bir sakınca belirtmediği sürece, gebelik başından itibaren düzenli yürüyüş ve egzersizler; hem fazla kilo almanızı engeller, hem de çatlak oluşumunu.

Çatlaklar Oluşmaya Başladıysa Ne Yapılmalı?

Gebelik esnasında çatlak oluşumu başladıysa, vücudun acil neme ihtiyacı var. Demektir. Bu durumda kullanılan nemlendirici, gün içinde ilave bir sefer daha sürülmeye başlanmalı ve su tüketimi artırılmalıdır.

Ancak bazen ne yaparsanız yapın, çatlak oluşumunu engelleyemezsiniz. Bunun sebebi vücudunuzun genetik olarak yatkınlığıdır. Ancak alacağınız önlemlerde daha fazla çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Çatlakların Giderilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Oluşan çatlakları gidermenin en sağlıklı yolu, sıkılaştırıcı egzersizler yapmak ve doğal kremler kullanmaktır. Özellikle deri üzerinde onarıcı etkisi olan E vitamini yoğunluklu ürünler tercih edilmelidir.

 

Düşünmeyi Hafife Almayın: Plasebo Etkisi
Düşünerek vücudunuzu, sağlığınızı, kendinizi ve hatta dünyayı değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer biliyorsanız Plasebo etkisiyle tanışın
Gözlerinize Ne kadar Güveniyorsunuz?
Çoğunlukla görüş alanımıza giren her şeyi gördüğümüzü düşünürüz
Hafızanızı Geliştirmek İçin Pratik Bir Öneri
Yeni tanıştığınız insanların isimlerini sıklıkla unutuyor, numaraları bir türlü aklınızda tutamıyorsanız bu yazı tam da sizin için
Dikkatinizi Verin..Ama Neye?
Dikkat verdiğiniz şeyler gerçekten sizin tercihleriniz mi? Bu sorunun yanıtı genellikle evet olsa da gerçekte durum tam tersidir
Dil Şaklaması İle Çevreyi Görmek!
Yarasalar gece aktif canlılardır ve zifiri karanlıkta yolladıkları ses dalgalarının yankılarını analiz ederek yönlerini bulabilirler
Az Yemek Ömrünüzü Uzatabilir!
Yapılan araştırmalar az yemek tüketmenin ömrü uzatabileceğini düşünüyor
Kendi Kendinize Konuşun!
Kendinizi arada sırada kendinizle konuşurken yakalıyor musunuz? Bu durum aslında sandığınız kadar kötü bir durum değil
Saç Neden Dökülür?
Saç dökülmesi denildiğinde akla erkekler gelse de kadınların da saç dökülme sorununda ciddi problemleri vardır
Organ Bağışla, Yaşasın!
Organ bağışı halen ülkemizde istenilen sayılara ulaşamadı
Minik Bir Test: Hareket Ediyorlar mı?
Gelin sizinle minik bir test yapalım
Enerjik Olmanın En Mükemmel Yolu Nedir?
Şehir hayatının getirdiği tempoyla kendinizi iyi hissetmek, her şeye rağmen enerjik olmak oldukça zor hale geliyor
Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?
Çoğu zaman sodayla karıştırılan maden suyu mineral içeren, doğal mineral içeren su olarak da satılan bir üründür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com