Doğum Çatlaklarından Kurtulabilirsiniz

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 14.08.2020 03:59 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Doğum çatlağı; hamilelikte karnın büyümesi ve aşırı gerilmesi sonucunda oluşan cilt kusurlarıdır. Gerilen karın da ince çizikler kalır. Ancak öncesi, sırası ve sonrasında alınan önlemler sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkündür.
Doğum Çatlaklarından Kurtulabilirsiniz
A

Doğum çatlağı; hamilelikte karnın büyümesi ve aşırı gerilmesi sonucunda oluşan cilt kusurlarıdır. Gerilen karın da ince çizikler kalır. Ancak öncesi, sırası ve sonrasında alınan önlemler sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkündür.

Gebelik Çatlakları Nasıl Engellenir?

Gebeliğin doğası gereği, rahime yerleşen bebek, alanını; kendi büyümesiyle orantılı olarak genişletir. Bu durumda karın bölgesinin bir miktar şişmesi ve gerilmesi kaçınılmazdır. Ancak; iç karın genişliği, kişinin spor yapabilmesi veya aktif bir günlük hayata sahip olması, beslenme alışkanlığı gibi faktörler bu büyümenin miktarını belirleyen dış unsurlardır. Büyüme arttıkça çatlak olma olasılığı da artar.

Peki bu çatlakların hiç olmadan engellenmesi için neler yapılmalıdır?

Bu yırtıkları engellemek için cildin nemli olması gerekir. Bunun için de günde en az 2 litrelik su tüketilmelidir.

Aynı zamanda vücudun nemli kalması ve gerilme yaşanmaması için bitkisel krem ve yağlardan da yararlanılabilir. Bu kremlerden güvendiğiniz markaları kullanabileceğiniz gibi, evde kendi doğal karışımınızı da hazırlayabilirsiniz.

Beslenme şekli de çatlak oluşumunu engeller. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek de çatlakları önlemek açısından önemlidir.

Doktorunuz bir sakınca belirtmediği sürece, gebelik başından itibaren düzenli yürüyüş ve egzersizler; hem fazla kilo almanızı engeller, hem de çatlak oluşumunu.

Çatlaklar Oluşmaya Başladıysa Ne Yapılmalı?

Gebelik esnasında çatlak oluşumu başladıysa, vücudun acil neme ihtiyacı var. Demektir. Bu durumda kullanılan nemlendirici, gün içinde ilave bir sefer daha sürülmeye başlanmalı ve su tüketimi artırılmalıdır.

Ancak bazen ne yaparsanız yapın, çatlak oluşumunu engelleyemezsiniz. Bunun sebebi vücudunuzun genetik olarak yatkınlığıdır. Ancak alacağınız önlemlerde daha fazla çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Çatlakların Giderilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Oluşan çatlakları gidermenin en sağlıklı yolu, sıkılaştırıcı egzersizler yapmak ve doğal kremler kullanmaktır. Özellikle deri üzerinde onarıcı etkisi olan E vitamini yoğunluklu ürünler tercih edilmelidir.

 

Suyu Nasıl İçmeliyiz?
Su içmek sağlığımız açısından çok önemlidir
Proloterapi Nedir?
Migren; baş ağrısı ataklarıyla seyreden, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır
Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?
Ağız kokusu; pek çok sebepten kaynaklanan, rahatsız eden bir hastalıktır
Kanser Diyetine Dikkat Edilmelidir
Kanser; zararlı dokunun kontrolsüzce büyümesi sonucu oluşan bir hastalıktır
Beyaz Et mi Kırmızı Et mi?
Et tercihinde çeşitli rivayetler söz konusudur
Yaşlılarınıza Su İçirin
Su içme isteği; yaşlılarda çok da hissedilmez
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com