Hamilelik Kalp Krizi Riskini Arttırabilir

Yayın Tarihi : 2016/03/14 10:09 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/12 12:48 •

Anne öncesinde sadece kendi vücudunun dolaşım sistemi ile yani kan akışıyla ilgilenirken; artık bebeğinde gelişimi ile ilgilenmektedir.

Hamilelik Kalp Krizi Riskini Arttırabilir

Genç kadınlarda kalp krizinin görülme olasılığı oldukça düşük olmasına karşın; hamilelik sürecinde bu risk fazlalaşmaktadır. Hamilelik sürecinde hormonal değişimlerin neden olduğu; damar zayıflamaları ve pıhtı oluşumunun kalp krizi geçirme riskini artırdığı bilinmektedir. O nedenle, özellikle ailevi bir damar veya kan hastalığı olan kadınların hamilelik sürecini mutlaka doktor kontrolünde geçirmeleri gerekmektedir. 

Hamilelik Neden Kalp Krizi Riskini Artırır?

Hamilelik; bir bebeğin anne karnında gelişim sürecidir. Anne öncesinde sadece kendi vücudunun dolaşım sistemi ile yani kan akışıyla ilgilenirken; artık bebeğinde gelişimi ile ilgilenmektedir. Yani artık daha fazla kan pompalamakta, mevcut besinleri paylaşmakta ve bunlar için metabolizmasını hızlandırmaktadır. Dolayısıyla kalp daha fazla çalışmakta ve daha fazla kan üretmektedir.

Annenin damarlar yapısı dar veya sigara, alkol gibi alışkanlıklara sahipse damarlarında bulunan toksik birikmeleriyle sonradan meydana gelen darlıklar görülür. Hızlı kan akışını karşılayamayan bu damarlar, birikmiş materyaller yüzünden tıkanmaktadır. Bu sebeple de hamilelerde kalp krizi riski artmaktadır.

Hamilelikte Kalp Krizi Riski Nasıl Azaltılır?

Anne adayının hamilelikte olduğu kadar, hamilelik öncesi alışkanlıkları da çok önemlidir. Bu sebeple gebelik planlanmaya başladığı dönemden itibaren beslenmeye dikkat edilmeli, zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı, spor hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Ancak bu şekilde konforlu, keyifli ve sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanabilir.

Spor yapmak gebelikte çok önemlidir. Öncelikle dolaşım sistemini güçlendirir ve bebeğin sağlıklı kanlanmasını dolayısıyla tam olarak beslenmesini sağlar. Bunun dışında gebelikte fazla kilo alımını da engellemiş olur. Ayrıca fazla kilo almayan ve devamlı spor yapan anne adaylarının kolay doğum yaptıkları da gözlenmiştir. Çünkü spor yapmak kasları güçlendirir ve daha güçlü kasılan kaslar, daha kolay doğumu da beraberinde getirir. Ayrıca düzenli ve sağlıklı beslenmek hem kalp krizi riskini azaltır. Hem de bebeğin vitamin ve mineraller bakımından yeterli olmasını sağlar.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?