Lohusalıkta Terleme Neden Olur?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 28.10.2020 03:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Lohusalık; doğum sonrası, yaklaşık 40 günlük bir süreçtir. Bu süreçte anne vücudu; artık karnındaki bebeğin çıkmış olmasıyla normal düzenine dönmeye çalışırken, bir yandan da yeni doğan bebeğine alışma sürecine girer.
Lohusalıkta Terleme Neden Olur?
A

Lohusalık; doğum sonrası, yaklaşık 40 günlük bir süreçtir. Bu süreçte anne vücudu; artık karnındaki bebeğin çıkmış olmasıyla normal düzenine dönmeye çalışırken, bir yandan da yeni doğan bebeğine alışma sürecine girer.

Tıpkı gebeliğin başlangıcında olduğu gibi, doğum sonrası ilk dönemlerde anne için çokça değişimin aynı anda yaşandığı, ayrıca vücudun da bu düzene ayak uydurmaya çalışırken zaman zaman çok yorulduğu bir dönemdir.  

Sadece canlı bebek değil, aynı zamanda düşük yapan kişilerde bu dönemi yaşar. Çünkü gebelikte insan vücudunda salgılanan hormonlar değişir ve bazı fiziksel değişimler de meydana gelir. Gebelik sağlıklı olsun yada olmasın, anne vücudu bebeği yaşatmak için maksimum performans gösterir. Bebek dış dünya ile temasa geçtiğinde ise tekrar eski düzene girmesi, vücut için de bir süreçtir. Bu sebeple lohusalık sadece canlı ve sağlıklı bebek dünyaya getiren anne için değil, vücudundan bebeğinin parçası ayrılan her anne için geçerli bir durumdur.

Bu dönemde hormonlar değişir ve fiziksel bazı değişikler yaşanır.

En belirgini ise, ateş basmasıdır. Kişinin tek şikayeti; ateş basması, terleme ise, hormonlara bağlıdır. Ciddi bir sıkıntı meydana getirmez. Ateş basmasının yanında; titreme ve üşüme şikayetleri de varsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Memede bir enfeksiyon veya mastit olduğunun habercisi olabilir.

Mastit Nedir?

Rahim ve meme, eşeysel hormonların etkisiyle aktif olan organlardır. Bu sebeple gebe olan annenin memeleri, süt bezlerini bebeği beslemek üzere hazırlar. Doğum gerçekleştiğinde ise, artık memelerin vazifesi süt salgılamaktır. Ancak çeşitli sebeplerle meme tam boşaltılamazsa, anne memesinde kalan süt katılaşır ve süt kanallarını tıkar. Bu durumda memede süt çıkışı olmamasına bağlı şişlik ve yangı meydana gelir. Eğer kısa sürede bu durum çözülemezse kistleşme meydana gelebilir hatta cerrahi müdahale dahi gerekebilir.

Bu sebeple memede yanma şikayetleri sıcak duş ve masajla giderilemiyorsa hızlıca bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve tıkanıklık giderilmelidir.

 

Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir?
Beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elekro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik, yinelenen nöbetlerle tanımlanan bir hastalıktır
Sık Rastlanan Bir Hastalık Olan Artrit Nedir?
Artrit, bir veya birden fazla sayıda eklemin enflamasyonudur
İdrar Yolu Enfeksiyonunun (İYE) Belirtileri nelerdir?
İdrar yolu enfeksiyonun her zaman belirtisi olmayabilir
Prostat Büyümesinin Nedeni Nedir? Kimlerde Görülür?
Prostat son zamanlarda hızla yaygınlaşan bir hastalık haline geldi
Uyku Apnesi Her İki Cinsi de Etkilemektedir
Uyku apnesi her ne kadar erkeklerde daha çok görülür diye bilinse de , kadınları da etkisi altına alabilen bir sağlık sorunudur
Skleroderma Nedir?
Skleroderma bağışıklık sistemimizi etkileyen sistemik özellikte ciddi bir hastalıktır
Şeker Hastaları Meyve Tüketebilir mi?
Şeker hastalığı, ortaya çıktığında kronikleşen ve hayatın tamamını etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple şeker hastaları, geçici süreliğine değil, devamlı surette yaşam alışkanlıklarını düzenlemelidir.
Çocuklarda Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar
Çocuklarımız hastalandığında,anne ve babalar hemen antibiyotik kullanmayı akla getirir
Raşitizm Nedir? Raşitizm Tanısında Hangi Tahliller Yapılır?
Raşitizm, genellikle 3 ay- 2 yaş arası çocuklarda  görülen bir hastalıktır
Hamilelikte Ödem Problemi Nasıl Çözülür?
Ödem, vücutta su birikmesiyle meydana gelen, kilo gibi algılanan aslında sadece hücrelerin sıvı tutmasıyla oluşan şişliklerdir. Bu problemin en çok yaşandığı dönem; hamilelik dönemidir.
Alerjik Rinit Nedir,Alerjik Rinit Tanı ve Tedavisi
Alerjik Rinit günümüzde sıkça duyduğumuz ve birçok kişinin muzdarip olduğu bir hastalıktır
Olumsuz Duygular Organları Nasıl Etkiler?
Kronik bir çok hastalığın tabanında psikolojik sıkıntılar yatar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com