Lohusalıkta Terleme Neden Olur?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 28.10.2020 03:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Lohusalık; doğum sonrası, yaklaşık 40 günlük bir süreçtir. Bu süreçte anne vücudu; artık karnındaki bebeğin çıkmış olmasıyla normal düzenine dönmeye çalışırken, bir yandan da yeni doğan bebeğine alışma sürecine girer.
Lohusalıkta Terleme Neden Olur?
A

Lohusalık; doğum sonrası, yaklaşık 40 günlük bir süreçtir. Bu süreçte anne vücudu; artık karnındaki bebeğin çıkmış olmasıyla normal düzenine dönmeye çalışırken, bir yandan da yeni doğan bebeğine alışma sürecine girer.

Tıpkı gebeliğin başlangıcında olduğu gibi, doğum sonrası ilk dönemlerde anne için çokça değişimin aynı anda yaşandığı, ayrıca vücudun da bu düzene ayak uydurmaya çalışırken zaman zaman çok yorulduğu bir dönemdir.  

Sadece canlı bebek değil, aynı zamanda düşük yapan kişilerde bu dönemi yaşar. Çünkü gebelikte insan vücudunda salgılanan hormonlar değişir ve bazı fiziksel değişimler de meydana gelir. Gebelik sağlıklı olsun yada olmasın, anne vücudu bebeği yaşatmak için maksimum performans gösterir. Bebek dış dünya ile temasa geçtiğinde ise tekrar eski düzene girmesi, vücut için de bir süreçtir. Bu sebeple lohusalık sadece canlı ve sağlıklı bebek dünyaya getiren anne için değil, vücudundan bebeğinin parçası ayrılan her anne için geçerli bir durumdur.

Bu dönemde hormonlar değişir ve fiziksel bazı değişikler yaşanır.

En belirgini ise, ateş basmasıdır. Kişinin tek şikayeti; ateş basması, terleme ise, hormonlara bağlıdır. Ciddi bir sıkıntı meydana getirmez. Ateş basmasının yanında; titreme ve üşüme şikayetleri de varsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Memede bir enfeksiyon veya mastit olduğunun habercisi olabilir.

Mastit Nedir?

Rahim ve meme, eşeysel hormonların etkisiyle aktif olan organlardır. Bu sebeple gebe olan annenin memeleri, süt bezlerini bebeği beslemek üzere hazırlar. Doğum gerçekleştiğinde ise, artık memelerin vazifesi süt salgılamaktır. Ancak çeşitli sebeplerle meme tam boşaltılamazsa, anne memesinde kalan süt katılaşır ve süt kanallarını tıkar. Bu durumda memede süt çıkışı olmamasına bağlı şişlik ve yangı meydana gelir. Eğer kısa sürede bu durum çözülemezse kistleşme meydana gelebilir hatta cerrahi müdahale dahi gerekebilir.

Bu sebeple memede yanma şikayetleri sıcak duş ve masajla giderilemiyorsa hızlıca bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve tıkanıklık giderilmelidir.

 

Koyu Renkli Benlerde Cerrahi Uygulama Nasıldır?
Doğuştan gelen benler tıbbi olarak çoğu zaman bir önlem veya tedavi gerektirmez. Tehlikeli olan benler, sonradan meydana gelen ve sürekli olarak renk ve boyut olarak değişim gösteren…
Dişlerinize Bunu Yapmayın!
80 tonluk ağırlığa dayanabilen dişler ne oluyorda çürük hale geliyor?
Kalpte Atrial Çırpınım Nedir?
Kalp, vücudun kusursuz çalışması için gerekli olan kan dolaşımını sağlayan hayati organdır. Mekanizmasında meydana gelen en ufak aksaklıklar dahi, insan vücudunda aşırı tepkilere…
Tenezm Nedir? Tedavisi Var mıdır?
Tenezm; kakaya çok sık çıkmaya rağmen bağırsakların boşalamadığı hissidir
Mide İlaçları Kullananlar Dikkat!
Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi hastalıklarsa; mide asiti miktarını düşürmek için mide koruyucular kullanılır
Kadınlarda Kalp Hastalığı Neden Daha Ağır Seyrediyor?
Kalp damar hastalıkları; erken tanı ve tedavisi uygulandığında, semptom göstermeyen hastalıklardır
Öksürük Nedir? Korona Virüs Öksürüğü Nasıl Ayırt Edilir?
Öksürük sık görülen üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Ancak korona virüs ile tanışan dünyamız için artık ciddi bir stres kaynağı ve dikkat edilen bir husus…
Paget Hastalığı Nedir?
Paget hastalığı kemik erime hastalığından sonra en yaygın kemik hastalığıdır
Lazer Lok Tedavisi Nedir?
Lazer lok; Amerika Osseoitengrasyon Derneği tarafından 2004 yılında en iyi buluş ödülüne layık görülen; yumuşak ve sert dokuya zarar vermeden takılma özelliğine sahip ilk…
Boğaz Ağrısında Nane Limon
Boğaz enfeksiyonu dönem dönem sık görülen bir hastalıktır
Ağızdan Kan Gelmesi Herzaman Korkutmalımı?
Ağızdan kan gelmesi; özellikle lösemi, kanser gibi ağır hastalıklarda meydana gelen bir durum gibi algılanır
Büyük Göğüslerin Dezavantajları Nelerdir? Kurtulmak Mümkün müdür?
Göğüs; kadınların vazgeçilmez dekorudur ancak; herşeyin fazlası zarardır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com