Vertigo Nedir ?

22.06.2015 04:48 | Güncelleme: 26.05.2020 12:45
Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta yatan bir hastalığın belirtisidir. 
Vertigo Nedir ?
A

Vertigo, Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde altta yatan bir hastalığın belirtisidir. 

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Toplumda sık olarak görülür. Hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar bir dizi klinik belirtisi olabilir. Hastalar sarhoşluk hissi duyabilir, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilir. 

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo tedavisi olan bir hastalıktır. Bu sayede kişi bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorunda kalmaz. Erken dönemde tedavisi başlandığında psikolojik etkilenme henüz gerçekleşmediğinden kolaylıkla kurtulmak ve normal hayata dönmek mümkündür.

Vertigo rahatsızlığı olan kişiler daima baş dönmesi gibi durumlarla başbaşa kaldıklarından sakarlıklar, halsizlik, işe kendini verememe gibi durumlar sık görünür. Bu durumda kişide hayata karşı bezginlik, kendine güvensizlik ve daima artan bir stres hali meydana gelir. Bu duygular hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona yol açabilir. Yani vertigo sadece fizyolojik değil, aynı zamanda psikolojik de bir rahatsızlıktır.

Vertigo önem verilmesi gereken bir durumdur. Vertigo tanı ve tedavisi için tercihen Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavide ağızdan verilen ilaçlar sıkça kullanılmaktadır.

Daha sonra ise hastalığın seyrine ve kişiye olan etkisine bakılarak, psikolojik destek sağlanmalıdır. Bu sayede kişi normal hayatına dönebilir ve sağlıklı zamanlarda olduğu gibi iş ve sosyal hayatına verimli bir şekilde devam edebilir.

Vertigo Neden Olur?

Tansiyon düşmelerinden kaynaklanabileceği gibi kulak içi iltihapları da vertigoya neden olabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi vertigoda da doğru tanı çok önemlidir. Hastalığın kaynağı tam olarak bulunduğunda ve ortadan kaldırıldığında doğru tedavi uygulanacak ve kişi sağlığına kavuşacaktır. Doğru tanı için öncelikle doğru doktor tercihi yapılmalıdır. Vertigo ile ilgilenen alanlar nöroloji ve kulak burun boğaz anabilim dallarıdır. Doktorunuz gerek gördüğü takdirde sizi diğer dallara da yönlendirebilir. Doğru bir tedavi için doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Bronşit Nedir?
Solunum yollarının en önemli organları olan akciğerler dış ortamdan trake adı verilen soluk borusu ile havayı vücut içerisine alır.
Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir?
Korunmasız şekilde düzenli bir cinsel ilişki sonrası genellikle çiftlerin %80 inde hamilelik durumu oluşur. Korunma olmadan hamilelik olmadığında ise çiftlerden birinde veya her ikisinde…
Tifo (Kara Humma) Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?
Tifo oldukça bulaşıcı ve tehlikeli bir bağırsak hastalığıdır.Tifo hastalığının nasıl bulaştığı, belirtileri, korunma yolları ve tedavisi hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Sırt Ağrılarına Yol Açabilen 10 Hastalık Nedir?
Sırt ağrıları sık olarak görülen rahatsızlıklardır. Sırt ağrılarına yol açabilen 10 hastalığı sizler için derledilk.İlginizi çekeceğini umuyoruz.
Testis Torsiyonu Tanısı Nasıl Konur?
Testis torsiyonu; testisin kendi etrafında dönmesi sonucu, kan dolaşımının sağlanamamasıdır.
Diz Kireçlenmesinde (Kıkırdak Aşınması) Horoz İbiği Tedavisi Nedir?
Diz kireçlenmesi sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kireçlenmesi veya kıkırdak aşınmasında da horoz ibiği tedavisi sıklıkla uygulanan ve hastaları rahatlatan bir uygulamadır.Özellikle…
Tetanoz Nedir?
Tetanus, ya da Kazıklı Humma denilen Tetanoz, Clostridium Tetani adı verilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen ve Hipokrat’dan beri bilinen bakteriyel  bir enfeksiyon…
Hodgkin’s Hastalığı Nedir?
Hodgkin’s hastalığı ilk kez 1832 senesinde Hodgkin tarafından bulunmuştur.
Medea Sendromu (Art Niyetli Anne Sendromu) Nedir?
Medea kompleksi adı ile de bilinen bu hastalığın diğer bir ismi de art niyetli anne sendromudur.
Down Sendromu nedir?
Kalıtsal down sendromu, embriyonik aşamalarda, hücre bölünmesi sırasında oluşan bir hastalıktır.
Topuk Dikeni Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Topuk kemiğinin alt bölümünde kalsiyum birikmesine bağlı olarak diken şeklinde bir çıkıntı oluşması durumuna topuk dikeni denilmektedir. Topuk dikeni tedavisinde farklı yöntemler…
Fields Hastalığı ve Belirtileri
Sizlere çok nadir bir hastalık olan Fields hastalığından söz etmek istiyoruz.Bu hastalık dünyada halen sadece iki kişide görüldü.Bu iki kişi de kardeş, hem de ikiz.Fields…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com