Vertigo Nedir ?

22.06.2015 04:48 | Güncelleme: 26.05.2020 12:45
Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta yatan bir hastalığın belirtisidir. 
Vertigo Nedir ?
A

Vertigo, Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde altta yatan bir hastalığın belirtisidir. 

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Toplumda sık olarak görülür. Hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar bir dizi klinik belirtisi olabilir. Hastalar sarhoşluk hissi duyabilir, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilir. 

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo tedavisi olan bir hastalıktır. Bu sayede kişi bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorunda kalmaz. Erken dönemde tedavisi başlandığında psikolojik etkilenme henüz gerçekleşmediğinden kolaylıkla kurtulmak ve normal hayata dönmek mümkündür.

Vertigo rahatsızlığı olan kişiler daima baş dönmesi gibi durumlarla başbaşa kaldıklarından sakarlıklar, halsizlik, işe kendini verememe gibi durumlar sık görünür. Bu durumda kişide hayata karşı bezginlik, kendine güvensizlik ve daima artan bir stres hali meydana gelir. Bu duygular hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona yol açabilir. Yani vertigo sadece fizyolojik değil, aynı zamanda psikolojik de bir rahatsızlıktır.

Vertigo önem verilmesi gereken bir durumdur. Vertigo tanı ve tedavisi için tercihen Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavide ağızdan verilen ilaçlar sıkça kullanılmaktadır.

Daha sonra ise hastalığın seyrine ve kişiye olan etkisine bakılarak, psikolojik destek sağlanmalıdır. Bu sayede kişi normal hayatına dönebilir ve sağlıklı zamanlarda olduğu gibi iş ve sosyal hayatına verimli bir şekilde devam edebilir.

Vertigo Neden Olur?

Tansiyon düşmelerinden kaynaklanabileceği gibi kulak içi iltihapları da vertigoya neden olabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi vertigoda da doğru tanı çok önemlidir. Hastalığın kaynağı tam olarak bulunduğunda ve ortadan kaldırıldığında doğru tedavi uygulanacak ve kişi sağlığına kavuşacaktır. Doğru tanı için öncelikle doğru doktor tercihi yapılmalıdır. Vertigo ile ilgilenen alanlar nöroloji ve kulak burun boğaz anabilim dallarıdır. Doktorunuz gerek gördüğü takdirde sizi diğer dallara da yönlendirebilir. Doğru bir tedavi için doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Guatr Belirtileri Nelerdir ?
Guatr, bir salgı bezi olan tiroid bezinin normalden fazla büyümesi olarak bilinir
Tüp Bebek ve Spastizm
Spastizm ile tüp bebek arasında anlamlı bir bağlantı bulunmasa da yanlış uygulama ve yöntemler bebeklerde görülen spastizm oranını arttırmaktadır
HIV ve AIDS Nedir?
HIV, cinsel yolla bulaşan ve bağışık sistemini baskılamasıyla karakterize olmuş bir virüstür
Kepek Oluşumu Neden Olur?
Şampuanlı yıkama sonrası iyi durulanmamış saçta kepek görülür
Alerjik Konjonktuvit Bahar Aylarında Sık Görülüyor
Bahar aylarında sık görülen Alerjik konjonktivit en çok rastlanan alerjik göz hastalığıdır, çoğunlukla çocuklukta başlar
Öksürük Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir ?
Özellikle kış aylarında geçmeyen öksürük veya uzun süreli öksürük sık olarak görülen bir sağlık sorunudur
Albino Hastalığı Nedir?
Albinism ya da albino hastalığı kalıtsal bir metabolizma hastalıktır
Kuru Göz Sendromu Nedir?
Kuru göz sendromunda gözler yeterli miktarda göz yaşı üretmez
Pazartesi Sendromu
Pazartesi sendromunun oluşma nedeni, genel olarak Pazartesi günlerinin kısa süreli tatilin bitiş ve işin başlama habercisi olmasıdır
İşkolizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?
İş hayatınız tüm hayatınızı mı oluşturuyor? Öyleyse siz de işkolik olabilirsiniz
Sosyal Medya Korkusu: 'Takipçi Sayım Bu kadar Az Olmamalı!'
Sosyal medyada kişiler arası iletişimi daha rahat kuran bireyler, zaman geçtikçe hakimiyetin çoğunlukla kendilerinde olduğu sosyal medya ortamını hayatlarının merkezine alma eğilimi gösterebiliyorlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com