Nefrit (Böbrek İltihaplanması) Nedir?

30.11.2016 06:20 | Güncelleme: 25.05.2020 05:34
Böbrekler insan yaşamında en önemli fonksiyonlara sahip organların başında gelmektedir. Böbreklerin iltihaplanmasına nefrit adı verilir.Nefrit ciddi bir sağlık sorunu ve hastalıktır.
Nefrit (Böbrek İltihaplanması) Nedir?
A

Böbreğin temel fonksiyonlarından birisi idrar üretmektir. Her 2 böbrekte idrar üretimine yol açan nefron vardır.
Bir nefron temel olarak 2 bölümden oluşur:

1.Böbreğe gelen kanın süzüldüğü filtre (glomerül),
2.Süzülen kanın idrara dönüştüğü uzun, yer yer kıvrımlı borular (tübül).

Nefrit Nedir?

Böbreğin iltihabi hastalıkları nefrit olarak isimlendirilir.

Nefrit nedenleri 2 bölümde değerlendirilir:

1-Mikrobik olmayan nefritler: Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları ikiye ayrılır.
Glomerülonefrit ve tübüler nefrit (Tübülointerstisiyel nefrit)tir.

2. Mikrobik nefritler (piyelonefrit): Piyelonefritin diğer bir ismi de üst idrar yolu infeksiyonudur.

Glomerülonefrit:

Nefronda ağırlıklı olarak glomerülde iltihap vardır. Belirti ve bulgular glomerülonefritin tipine göre değişir.
Hastanın muayene edilmesi, kanda üre ve kreatinin bakılması ve basit idrar incelemesi ile glomerülonefrit tanısını koymak genellikle çok kolaydır.
Muayenede glomülonefrit bulguları el, ayak ve göz kapaklarında şişme, idrar renginde koyulaşma ve yüksek tansiyondur. İdrar incelemesinde kanama ve protein kaybı glomerülonefrit lehine bulgulardır.
Glomerülonefrit tanısında asıl zorluk glomerülonefrite yol açan hastalığın saptanmasıdır.
Glomerülonefritin tipini anlamak için böbrek biyopsisi yapılmalıdır.  Hastanın hiçbir şikayeti olmayabileceği gibi ileri böbrek yetmezliği de olabilir. İdrar incelemesinde anormallikler: Hastada hiçbir belirti ve bulgu yoktur. Başka bir nedenle doktora giden hastaya yapılan idrar incelemesinde kanama veya protein kaybı saptanır.

Nefrotik sendrom:

İdrarla günde 3 - 3.5 gramdan fazla protein kaybı vardır.
Hastanın el, ayak, yüz ve diğer bölgelerinde üzerine basınca iz bırakan şişlikler vardır. Ayrıca kanda albümin seviyesi düşer, kolesterol düzeyi artar. Ani başlayan glomerülonefrit: Bu hastalarda ön plandaki sorunlar idrarda kanama, yüksek tansiyon ve vücutta sıvı birikmesidir.
Çocuklarda streptokok infeksiyonlarını takiben gelişen nefritlerin çoğu bu gruba girer.

Kronik (müzmin, uzun süreli) glomerülonefrit:

Bu hastalarda idrarla kanama, protein kaybı, yüksek tansiyon ve şişlik vardır, hastalık uzun sürelidir.Böbrek biyopsisinin sonucu ve hastada mevcut olan sorunlara göre tedavi planlanır. Sadece çocuklarda, eğer nefrotik sendrom var ise önce tedavi verilip, daha sonra gerekirse böbrek biyopsisi yapılabilir. Glomerülonefrit tedavisi kesinlikle uzman hekim, tercihen nefroloji uzmanı denetiminde olmalıdır. Tedavide başarısızlık kalıcı böbrek yetmezliğine yol açabilir ve hasta sürekli diyaliz tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Piyelonefrit:

Böbreğin mikroplara bağlı iltihabi hastalıklarıdır. Diğer bir ismi de üst idrar yolu infeksiyonudur; en sık etken bağırsaktan kaynaklanan koli basilidir. Daha çok bakterilerle oluşan ani başlangıç gösteren bir hastalıktır. Etken nadiren virus veya mantardır. Bazı hastalarda neden nadiren tüberküloz ( verem ) basilidir.

Belirti ve bulguları; ateş, terleme, titreme, ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma, acil idrar yapma isteği gibi belirtiler. Baş ağrısı, bulantı, kusma olabilir. Taş düşürme ile karışabilir. Tedavi edilmemiş veya geç vakalarda hastanın kanına mikrop karışarak hastanın kaybedilmesine yol açabilir. İdrar incelemesi ( kötü koku, çöküntü, bulanıklık ) tanıda ilk izlenimi verir. İdrarın mikroskopik incelemesinde mikropların ve iltihap hücrelerinin (lökosit) izlenmesi tanıda yardımcıdır. Kesin tanı uygun teknikle alınmış idrarın mikrobik incelemesidir ( idrar kültürü ). Tekrarlayan piyelonefriti olan hastalarda idrar yollarında bir anormallik olup olmadığı araştırılmalıdır; ultrasonografi ve intravenöz ürografi bu konuda öncelikle yapılması gereken incelemelerdir.

Tedavi kesinlikle doktor denetiminde olmalıdır. Tedavinin sağlıklı olabilmesi için idrar kültürü alınmalıdır. İdrar kültürü alınmadan antibiyotik kullanılması idrar kültürü sonuçlarını olumsuz etkiler. Hastaların hastaneye yatırılması ve ilaçların damar içine verilmesi gerekebilir. Doğru tedavi ile hasta 2-3 gün içinde rahatlar. Tedavi süresi en az 14 gündür, tedavinin daha önce kesilmesi hastalığın kısa sürede tekrarlamasına yol açabilir. Nadiren apse olmuşsa cerrahi gerekebilir. Doğru bir tedavi ile, hastalığın kalıcı olarak ve böbreğe bir hasar vermeden tedavisi mümkündür.

Tübüler nefrit:

Nefronda ağırlıklı olarak tübüllerde iltihap vardır, hastalığın ilerlemesi ile glomerüllerde de hasar oluşur. Hem ani hem de kalıcı böbrek yetmezliğine yol açabilirler. Tübüler nefritlerin önemli kısmı önlenebilir niteliktedir. Tübüler nefritlerde adından da anlaşılacağı gibi tübül fonksiyonlarında bozulma olur. Tübüler nefrit ile glomerülonefriti birbirinden ayırmak genellikle zor değildir. Hastalarda başlıca belirti ve bulgular; sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrara gitme, yüksek tansiyon, idrarla tuz, şeker, amino asit, protein kaybı,  D vitamini ve kan üretim hormonu (eritropoietin) yapımında azalma, kansızlık,
böbrek yetmezliğidir. Nedenleri arasında; ilaçlar (Özellikle uzun süre, yüksek dozda, bilinçsiz ağrı kesici kullanımı), bulaşıcı hastalıklar, bazı kanserler, orak hücreli anemi (kansızlık), gut hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları, idrar yolu tıkanmaları, kaçakları. Öncelikle tübüler nefrite yol açan hastalık araştırılır ve bu hastalık tedavi edilir. Eğer neden bulunamaz ise hastada bulunan belirti ve bulgulara göre tedavi planlanır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Nasır Nedir?
Nasır özellikle ayaklarda ve parmaklarda ağrı ve bazen de  yürüme bozukluğuyla sonuçlanabilen bir sağlık sorunudur
Hamilelik Zehirlenmesine Dikkat!
Gebelikte gerçekleşen zehirlenme bozulmuş bir gıda veya yanlış kullanılmış bir ilaç nedeniyle olabilir
Sarkom Nedir?
Sarkom, kötü huylu tümör anlamındadır ve geliştiği dokunun ismi ile adlandırılır
Klamidyoz Nedir?
Chlamydia trachomatis türü bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir genital enfeksiyon hastalığıdır
Burun Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?
Burun estetiği estetik amaçlı ya da nefes alma problemlerinden dolayı yapılan bir ameliyattır
Gıda Zehirlenmesine Neden Olan 3 Bakteri Nedir?
Besin tüketimi canlılar için olmazsa olmaz bir aktivitedir
Medea Kompleksi Nedir?
Ebeveynlerin yaşadığı psikolojik ve sosyal sorunlar maalesef çocukları fiziksel ve psikolojik boyutta etkiliyor
Pankreas Kanseri ve Pankreas Kanseri Belirtileri Nedir?
Pankreas kanseri gastroenterolojik sistemi ilgilendiren önemli bir kanser türüdür
Sıtma Etkeni ve Sıtma Belirtileri Nelerdir?
Yaz aylarında pek çok kişinin korkulu rüyası sivrisineklerin bir cinsi olan anofel bireylerin dişisinin taşıyıcısı olduğu plazmodium, kişiye bulaşması halinde sıtma denilen oldukça sanrılı bir hastalığa…
Ayak Tırnağında Görülen Batma ve Nedeni
Ayak tırnaklarında görülen batmalar pek çok insanın yaşamını kabusa çevirebilir
Hepatit C Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Hepatit C, sıklıkla  kan yolu ile bulaşan bir hepatit şeklidir
Toksoplazmoz (Toxoplasmosis) nedir?
Toksoplazmoz,  kuşlar, insan ve bir çok memelide görülen bir enfeksiyondur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com