Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu İhmal Edilmemeli

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/07/06 23:04 •

Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonları hakkında sitemiz yazarlarından Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.Oğuz Alp Gürbüz, Tahlil.com'a görüşlerini açıkladı.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu İhmal Edilmemeli

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları anne ve babalar için daima büyük bir sorundur. Bebekten idrar numunesi almak ve teşhisin koyulması her zaman kolay olmayabilir. Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonları hakkında sitemiz yazarlarından Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.Oğuz Alp Gürbüz, Tahlil.com'a görüşlerini açıkladı. İdrar yolu enfeksiyonunun bebeklerde ve çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlardan biri olduğunu kaydeden Dr.Gürbüz, bu enfeksiyonların mutlak suretle ciddiye alınması ve tedavi edilmesinin önemine değindi.

Dr.Oğuz Alp Gürbüz'ün Açıklamaları

Bebeklerde tedavi edilmeyen olgular böbrek hasarı ile sonuçlanabilir.  İdrar yolu enfeksiyonları özellikle kız bebeklerde anatomik yapıdan dolayı daha sık görülür. Sebebi genital bölgeye yerleşen bakterilerin idrar yollarına yerleşmesidir. Bu yüzden bebeklerin temizliğine dikkat edilmeli, kız bebeklerde temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonları değişik belirtiler gösterebilir ve gözden kaçabilir. Her zaman ateş şikayeti olmayabilir. Kusma, ishal, kilo kaybı veya yeterli kilo alımının olmadığı durumlarda idrar yolu enfeksiyonları akla gelmelidir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonlarında tanı idrar tahlili ve idrar kültürü ile konur. İdrar kültürü alınırken temizliğe dikkat edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bebek ve çocuklarda ultrasonagrafik inceleme yapılmalıdır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise daha ileri tetkikler yapılmalı ve idrar yollarını daraltan bir takım sebeplerin, mesaneden böbreğe idrar kaçaklarının olup olmadığı araştırılmalıdır.

Kız Çocuklarında Genital Bölge Temizliği

Erkeklerde pen*s, deri ile korunan bir organdır. Ancak kadınlarda durum böyle değildir. Vajina; nemli ve dış dünyaya açık bir organdır. Nemli olması, oraya tutunan bakterilerin yaşamasına ve üremesine olanak sağlar. Dış dünyaya açık olması da enfeksiyonların çok kolay tutunmasını sağlar. Bu enfeksiyonların çoğu da gaitadan yani dışkıdan bulaşır. Çünkü vajina kanalı ve makat bölgeleri birbirine çok yakındır. Eğer temizlik arkadan öne doğru yapılırsa; gaita vajinaya kolaylıkla bulaşır ve hem vajinal hastalıkların, hem de idrar yolu enfeksiyonunun gelişme olasılığı artar. Bu sebeple tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya başlanmasıyla birlikte çocuğa da bu şekilde temizlenmesi gerektiği öğretilmelidir. Zaten bebeklik çağında bakım veren kişinin büyük bir hassasiyetle bu uygulamayı yapması gerekir. Bu sayede kızlarda idrar yolu enfeksiyonları büyük oranda önlenmiş olur.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?