Otoimmün Bozukluklar Nelerdir?

15.05.2019 11:13 | Güncelleme: 31.01.2020 08:04 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizde, bağışıklık sistemi hastalıklarının neler olduğundan ve nasıl ortaya çıktıklarından bahsedeceğiz.
Otoimmün Bozukluklar Nelerdir?
A

Bağışıklık sistemi bozuklukları anormal derecede düşük aktiviteye veya bağışıklık sisteminin aktivitesine neden olur. Aktivite üzerine bağışıklık sistemi vakalarında, vücut kendi dokularına (otoimmün hastalıklar) saldırır ve zarar verir. Bağışıklık yetmezliği hastalıkları, vücudun istilacılarla savaşma yeteneğini azaltır ve vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır.

Bilinmeyen bir tetikleyiciye yanıt olarak, bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşmak yerine vücudun kendi dokularına saldıran antikorlar üretmeye başlayabilir. Otoimmün hastalıklar için tedavi genellikle bağışıklık sistemi aktivitesini azaltmaya odaklanır. Otoimmün hastalıkların örnekleri şunlardır:

 • Romatoid artrit. Bağışıklık sistemi, eklemlerin kapsülüne bağlanan antikorlar üretir. Bağışıklık sistemi hücreleri daha sonra eklemlere saldırır, iltihaplanmaya, şişmeye ve ağrıya neden olur. Eğer tedavi edilmezse, romatoid artrit genellikle kalıcı eklem hasarına neden olur. Romatoid artrit için tedavi etkinliği üzerinde bağışıklık sistemini azaltan çeşitli oral veya enjekte edilebilir ilaçlar kullanılır.
 • Sistemik lupus eritematozus (lupus). Lupuslu insanlar, vücutta dokulara yapışabilen otoimmün antikorlar geliştirir. Eklemler, akciğerler, kan hücreleri, sinirler ve böbrekler genellikle lupustan etkilenir. Tedavi genellikle günlük oral prednizon, bağışıklık sistemi fonksiyonunu azaltan bir steroid gerektirir.
 • Iltihabi bağırsak hastalığı (IBH). Bağışıklık sistemi bağırsak zarına saldırır ve bu da ishal, rektal kanama, acil bağırsak hareketleri, karın ağrısı, ateş ve kilo kaybına neden olur. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı İBH'nin iki ana formudur. Oral ve enjekte edilen bağışıklık baskılayıcı ilaçlar IBH'yi tedavi edebilir.
 • Multipl skleroz (MS). Bağışıklık sistemi sinir hücrelerine saldırır ve ağrı, körlük, halsizlik, zayıf koordinasyon ve kas spazmları içeren semptomlara neden olur. Bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli ilaçlar multipl sklerozu tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Tip 1 diabetes mellitus. Bağışıklık sistemi antikorları pankreasta insülin üreten hücrelere saldırır ve yok eder. Genç erişkinlikte, tip 1 diyabetli insanlar hayatta kalmak için insülin enjeksiyonları kullanır.
 • Guillain-Barre sendromu. Bağışıklık sistemi, bacaklardaki ve bazen kollardaki ve üst vücuttaki kasları kontrol eden sinirlere saldırır. Bazen şiddetli bir halsizlikle sonuçlanır. Kanın plazmaferez adı verilen bir prosedürle filtrelenmesi Guillain-Barre sendromunun ana tedavisidir.
 • Kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati. Guillian-Barre'ye benzer şekilde, bağışıklık sistemi de KIDP'deki sinirlere saldırır, ancak semptomlar çok daha uzun sürer. Hastaların yaklaşık %30'u erken teşhis ve tedavi edilmezse tekerlekli sandalyeye mahkum kalır. KIDP ve GBS'nin tedavisi esas olarak aynıdır.
 • Sedef hastalığı. Sedef hastalığında, T-hücreleri olarak adlandırılan aşırı aktif bağışıklık sistemi kan hücreleri deride toplanır. Bağışıklık sistemi aktivitesi cilt hücrelerini hızla çoğalmaya, ciltte gümüşi, pullu plaklar üretmesi için uyarır.
 • Graves hastalığı. Bağışıklık sistemi, tiroid bezini fazla miktarda tiroid hormonunu kana (hipertiroidizm) serbest bırakmak için uyaran antikorlar üretir. Graves hastalığı belirtileri şişkin gözlerin yanı sıra kilo kaybı, sinirlilik, gerginlik, hızlı kalp atışı, halsizlik ve kırılgan saçlar olabilir.  İlaç veya ameliyatla tiroid bezinin tahrip edilmesi veya çıkarılması, genellikle Graves hastalığını tedavisi için gereklidir.
 • Hashimoto tiroiditi. Bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar tiroid bezine saldırır ve tiroid hormonu üreten hücreleri yavaş yavaş yok eder. Genellikle aylar ile yıllar arasında düşük tiroid hormon seviyeleri (hipotiroidizm) artar. Semptomlar yorgunluk, kabızlık, kilo alma, depresyon, kuru cilt ve soğuğa duyarlılıktır. Günlük oral sentetik tiroid hormonu hapı almak  vücut fonksiyonlarını normal hale getirir.
 • Myastenia gravis. Antikorlar sinirlere bağlanır ve kasları düzgün bir şekilde uyaramazlar. Aktivite ile kötüleşen halsizlik, myastenia gravis'in ana semptomudur. Mestinon (piridostigmin) myastenia gravis tedavisinde kullanılan ana ilaçtır.
 • Vaskülit. Bağışıklık sistemi, bu otoimmün hastalık grubunda kan damarlarına saldırır ve zarar verir. Vaskülit herhangi bir organı etkileyebilir, bu nedenle semptomlar yaygın olarak değişir ve vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir. Tedavi, genellikle prednizon veya başka bir kortikosteroid ile bağışıklık sistemi aktivitesini azaltmayı içerir.

Kaynak: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/autoimmune-diseases

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Rektal Kanama Nereden Gelir?
Rektal kanama; makattan gelen, dışkılama ile artan kanamadır
Gaita Kaçırma Sebepleri Nelerdir?
Gaita tutamama özellikle yaş ilerledikçe beliren bir hastalıktır
Kalp Krizi Riski Kimlerde Yüksektir?
Kalp krizi; ani gelişmiş olsa da, alt yapısında çoğunlukla uzun evreler vardır
Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Fibromiyalji; kas ağrısı hastalığıdır
MRSA Bakterisi Hayvanlardan İnsana Geçebilir
MRSA; hastanelerde bulunan ve antibiyotiğe karşı direnç gösteren bir bakteri türüdür
Hipertansiyona Dikkat!
Hipertansiyon; tansiyon yüksekliği hastalığıdır
Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon Nedir?
Tromboembolik pulmoner hipertansiyon; akciğerdeki embolinin, yani pıhtının oluşturduğu akciğer tansiyonudur
Vücudumuzda D Vitamini Eksikliği Alzheimer Riskini Arttırır
D vitamini; bilişsel becerileri büyük oranda etkileyen değerdir
Sedef Hastalığı Bulaşıcı mıdır?
Sedef hastalığı; deride beyaz pullanmalar şeklinde seyreden bir deri hastalığıdır
Kansere Çare mi Geliyor?
ABD'nin Standford Üniversitesi'nde Irving Wiesmann adında profesörün yaptığı araştırmada CD47 proteininin kanserli hücrelerde çok daha hızlı ürediği tespit edilmiştir
Karaciğer Kist Hidatiği Nedir?
Halk arasındaki adı; köpek kistidir
Vücut Mantarlarının Yayılımı nasıldır?
Deri mantarı hastalığına sıkça rastlanır
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com