;

Sınav Haftası Önerileri

Yayın Tarihi : 2014/05/29 18:40 • Güncelleme Tarihi : 2014/05/29 18:40 •
Sınav haftası ilk üç gün iyi olduğunuz ancak hala endişe duyduğunuz konuları gözden geçireceksiniz ve takip eden günlerde defter tekrarlarınızı yapacaksınız

Sınav haftası ilk üç gün iyi olduğunuz ancak hala endişe duyduğunuz konuları gözden geçireceksiniz ve takip eden günlerde defter tekrarlarınızı yapacaksınız. Sınavdan bir gün önce öğleden sonra 14.00’e kadar kendinizi sınav öncesi rahat ettirecek ve süreçten kopmamanızı sağlayacak bir çalışma yapacaksınız. ( Formül, ilke, prensip, özel notlarınız, biriktirdiğiniz soru tipleri ya da istediğiniz bir dersi gözden geçirme gibi.)

 

Gerçek sınav biraz özlenmeli… Sınav haftasında deneme sınavı uygulamalarını mümkün olduğu kadar aza indirmenizde fayda var. Çünkü yoğun bir çalışma dönemi ve sürekli deneme sınavları bir yerde bıkkınlık yaratacaktır. Özellikle deneme sınavları anında sıkılacak, sınavın bir an önce bitmesini isteyeceksiniz ve böylelikle de yanlışlarınızda artışlar olacaktır. Ayrıca sınav haftasında olacağınız deneme sınavlarının kötü geçmesi olasılığı da moralinizi bozabilir. Doğru bir söylem olmayabilir belki ama öğrenci gerçek sınavı biraz özlemeli…

 

Sınav haftası uyku düzeninizi sağlayın. Sabah her zaman olduğu gibi kalkın ama akşamları 22.00 gibi çalışmalarınızı sonlandırın. Dışarıdan yeme içme alışkanlıklarınızı bırakın. Sınavdan bir gün önce mümkün olduğunca erken kalkın ki akşam uykuya geçiş süreciniz daha kolay olsun. Sınav haftası özel durumlarınız dışında ilaç kullanmayın. Bu hafta televizyondaki eğitim ve sınav programlarından uzak durun, gündemi takip etmeyin.

 

Sınav sabahı her zaman yapmış olduğunuz kahvaltıdan vazgeçmeyin. Belki tok tutması bakımından haşlanmış patates ezmesi ya da geç sindirilmesi bakımından muz yiyebilirsiniz. Alışkanlığınız varsa ve midenizi yakmıyorsa bir bardak portakal suyu içmeniz tuvalete çıkmayı geciktirir.

 

Sınav günü zaten sınava gireceğiniz yeri önceden görmüş olacağınızdan kalkış ve evden çıkış saatinizi ona göre ayarlamalısınız. Sınava girerken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar:

 

-          Sınava Giriş Belgesi

-          Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport

 

Şeffaf pet şişe içinde su götürebilirsiniz.

 

Sınav anında herhangi bir şikayetiniz ya da sormak istediğiniz bir şey olursa konuşmadan parmağınızı kaldırmanız yeterli olacaktır. Gözetmen sizi görecek ve yanınıza gelecektir.

 

Sınavın bitince cevap kağıdınızı ve soru kitapçığınızı salondaki görevlilere teslim edeceksiniz. Böyle bir uyarı olur mu demeyin. Az da olsa önceki yıllarda gözetmenin ve öğrencinin dalgınlığı nedeniyle bu tür sıkıntılar yaşanmıştır.

Yorumlar

Yorum
; ;