Spor Karaciğer Kanseri Riskini Nasıl Azaltır?

29.03.2017 08:07 | Güncelleme: 24.10.2020 03:23 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Tüm kanserlerin %5.4’ü, karaciğer kanseri ile ilgilidir. Karaciğer kanseri; erkekler arasında 5. ve kadınlar arasında 8. en yaygın kanserdir. 
Spor Karaciğer Kanseri Riskini Nasıl Azaltır?
A

Tüm kanserlerin %5.4’ü, karaciğer kanseri ile ilgilidir. Karaciğer kanseri; erkekler arasında 5. ve kadınlar arasında 8. en yaygın kanserdir. 

Tüm organların etrafının yağ bağlanması, organların görevlerini yeteri kadar yerine getirememesine sebep olur ve bu yolla hastalıklar çok daha kolay vücudu ele geçirebilir. Bu sebeple özellikle karaciğer yağlanması, tahmin ettiğimizden daha tehlikeli bir durumdur.

Spor Kanseri Nasıl Engeller?
Yapılan son araştırmalara göre kanserli kişilerde düzenli spor, kanserli dokunun küçülmesine yardımcı olur. Bununda nedenini sporun karaciğerdeki yağ oranının azaltması ile ilgili olduğunu tahmin ediyorlar. Bunun için günlük beslenmenin üzerinde efor sarf edilmelidir ki, vücutta sabit duran yağlar harekete geçsin ve yakılması gerçekleşsin.
Bu bağlamda, uzmanlar özellikle çok yağlı beslenen kişilere söz konusu kanseri önlemek için düzenli sporu tavsiye etmektedirler.

Karaciğer Kanserinden Korunmanın Diğer Yolları Nelerdir?

Karaciğer kanserinden korunmak, pek çok hastalıkta olduğu gibi, düzenli beslenme ve düzenli aktivite ile sağlanabilir. Düzenli spor yapmak dışında karaciğer kanserinden korunmak için başka nelere dikkat edilmelidir?

El yıkama alışkanlığı çok önemlidir. Hepatit C gibi, karaciğer hastalıkları, en çok açık yaralar ile vücuda girer ve bulaşır. Bu sebeple özellikle aşılarından emin olunmayan hayvanlara dokunulduğunda, dışarıda çok fazla nesne ile temas edildiğinde, özellikle her beslenme öncesinde ve sonrasında el hijyenine önem verilmelidir. Eller sabun ve bol su ile yıkanmalı ve temizlendiğinden emin olunmalıdır.

Evcil bir hayvan, özellikle köpek besleniyorsa parazitlere karşı ev ilaçlanmalı, ayrıcı hayvanın aşıları düzenli olarak yapılmalıdır. Dışkılaması yerleşim yerlerinden uzakta yapılmalı, asla sokaklarda bırakılmamalı, poşetlerle izole edildikten sonra çöplere atılması gerekir.

Sebze ve meyvelerin temizliği sağlanmalı, bol su ile yıkanmadan tüketilmemelidir. Bu suyun akan su olması önemsenmeli ve tekrar kullanılmadan su dökülmelidir.

 Bahar Yorğunluğunu Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
İlkbaharda yaşanılan stresi azaltmak  yok etmek için özellikle B vitamini olan kepekli gıdaların tüketimini sağlamak gerekir
Kefir Yetiştirmenin Püf Noktaları
Evinizde bağışıklığı güçlendirecek kefiri üretebilirsiniz
Dişlerinizi Çok Sık Temizletmeyin!
Dişlerin sıklıkla temizletilmesi, dişin dış kısmında bulunan mine tabakasına zarar vereceği ve çatlatabileceği için uzmanlarca fazla önerilmemektedir
 Omega 3 Neden İnsan Sağlığı İçin Gereklidir?
Omega 3 vücudun genel sağlığı için gereklidir
Cildimizdeki Yağın Azalması İçin Ne Yapmalıyız?
Yağlı ciltler kuru ciltlere kıyasla daha az kırışır ve daha az rengi değişir
Baba Olmak İçin En İyi Yaş 20-30 Yaşlar Arasıdır
Erkekler için bebek sahibi olmak hemen hemen ergenlikten sonra ömür boyu mümkündür ancak uzmanlara göre en uygun yaş 20-30 yaşlar arasıdır
Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?
Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir
Kan Şekeri Düşmesi Nedir? Böyle Bir Durumda Neler Yapılmalı?
Herhangi bir nedenle vücutta glikoz eksildiği zaman ortaya çıkan durumdur
Aniden Sinirlenme Gizli Şekerin Belirtisi
Gizli şeker, şeker hastalığının ortaya çıkmadan önceki evresidir
Sağlıklı Gelişim İçin Çocuklarınız Toprakla Oynasın!
Yapılan araştırmalar, hızla betonlaşan şehirlerde hastalıkların çok daha hızlı yayıldığını ve bağışıklığın kırsal kesimlere göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor
Aç Kalarak Sağlıklı Zayıflayamazsın!
Diyetin başarılı olabilmesi için beslenme şeklinin bireye uygun olması ve kişinin gün boyu aç kalmaması gerekir
Koşmak mı Yürümek mi Daha Sağlıklıdır?
Bazı araştırmacılar koşmak ve yürümek arasında hangisinin daha sağlıklı olması konusunda yaptıkları araştırmalarda yürümenin daha sağlıklı olduğu sonuçlarına varmışlardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com