Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 07.11.2018 11:12 | Yazar: Dr. Cem Argun
Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir. Yumurtlamanın olup olmadığını öğrenmek ve bu dönemde cinsel ilişki kurarak hamile olmak isteyen çiftler de yumurtlama testlerine ilgi gösterir.
Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
A

Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir.
Kadınların yumurtlama dönemlerini tespit etmek amacıyla kullanılan ve tüm dünyada kabul görmüş yöntemlerden biri de tükürükle yapılan ovulasyon testidir.
Bu test 20 yılı aşkın zamandır kullanılmakta olan, pratik ve kolay bir yöntemidir.
Herhangi bir sağlık merkezine veya laboratuvara gitmeye gerek kalmadan, anne adayı dilediği yerde bu testi kendisi yapabilir.
Bu testi gebe kalmak istemeyen kadınlarda doğum kontrolü amaçlı olarak da uygulayabilmektedir.
Test sonucuna göre yumurtlama zamanına denk gelen sürelerde cinsel ilişkiden kaçınmaktadırlar.
Gebe kalmaya en yatkın olunan dönem kadınlarda yumurtaların olgunluğa eriştiği süreçtir.
Kadınlarda yumurtlama bir diğer adıyla da ovulasyon döneminde östrojen hormonundaki artış görülür. Bununla birlikte de vücut sıvılarındaki tuz oranı yükselmektedir.
Ovulasyon testinin özelliği, tükürükteki tuz oranını araştırarak yumurtlama zamanına dair bilgi sahibi olmayı sağlamasıdır.
Ovulasyon testinin değerlendirilmesi için, test aparatının içinden çıkan mikroskopa benzeyen bir alet yardımıyla tükürükteki tuz oranı incelenir.
Testin uygulanma zamanı tercihen sabah saatleri olmalıdır.
Sabah aç karına, test cihazındaki gözün üzerine tükürük örneği bırakılır. Ardından 5 ile 10 dakika arasında bir süre ile  tükürüğün kuruması beklenir.
Tükürüğün içindeki tuz kuruyunca kristalleşmektedir. Testi uygulayan kadın yumurtlamaya ne kadar yakınsa tükürükteki kristalleşme de bir o kadar yoğun olacaktır.
Oluşan kristalleşme ise tipik olarak eğrelti otu tarzında bir görüntü ile kendini göstermektedir.
Söz konusu testlerin içinde testin nasıl uygulandığı ve değerlendireceği konusunda detaylı açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır.
Ovulasyon testi piyasada çeşitli firmalarca satılmakta olup kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Topuk Kanı Neden Alınır?
Yeni doğan bebeklerde en rutin sağlık taramalarından biri, topuk kanı alınmasıdır. Bu uygulama sayesinde bebeğin tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse tedavi başlanır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Pinner Test Nedir? Neden Yapılmalıdır?
Diyetisyen  Elif Erkin,Pinner Test konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.
Laboratuvar Testleri ve Normal Değerleri Tahlil.com'da
Merak ettiğiniz laboratuvar testleri ve normal değerleri ile ilgili tüm bilgileri sağlık siteniz Tahlil.com'da. Tahlil Sözlüğü sayfamızda merak ettiğiniz tüm laboratuvar testlerini…
Ameliyat Öncesi İstenen Tetkikler
Ameliyat kararı verilen hastalardan hekimlerce ameliyattan önce çeşitli tetkikler istenir. Ameliyat öncesi tetkiklerin ne olduğunu birlikte inceleyelim.
Kan Testi Yaptıracaklara Öneriler: Kan Testi Nasıl Yapılır?
Bu makalemizden, kan testinden ve nasıl yapıldığından, testten önce ve sonrasındaki süreçlerden kısacası kan testine dair her şeyi öğrenmeniz mümkündür. İyi okumalar!
Kan Sayımı Nedir? Kan Sayımı Testi Nasıl Yorumlanır?
Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi laboratuvarlarda en çok çalışılan tahlil türüdür. Otomatik cihazlarda çalışılmaktadır. Aç olmaya gerek olmadan günün…
Yağ ve Kas Analizi Nedir? Ne İçin Yapılmalıdır?
Kilo sorunları ile mücadelede, kat edilen mesafenin izlenmesi ve motivasyon sağlanması amacıyla diyetisyenlerin kullandığı profesyonel ölçüm cihazları kişilere rehberlik etmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com